Żołnierze dzieciom na gwiazdkę…

0
877

Mają od kilku miesięcy do 16 lat. Są jeszcze dziećmi, ale w życiu przeszli już wiele. Pochodzą z różnych rodzin, niektórzy nie mają ich wcale. Dla nich wszystkich to najtrudniejszy czas w życiu. 

Gdy ich koledzy, właśnie teraz czas wolny od obowiązków szkolnych spędzają z bliskimi, ciesząc się świątecznymi wypiekami, ubierając wybraną przez siebie choinkę, śmiejąc się, przytulając do mamy, czy wreszcie czekając na prezenty, oni, czas Świąt Bożego Narodzenia spędzą samotnie, bez swoich rodziców i rodzeństwa, w domach dziecka, w pogotowiach opiekuńczych.

Aby te chwile nie były tak smutne i samotne, żołnierze 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej postanowili sprawić niespodziankę dzieciom z domów dziecka i choć na chwilę dostarczyć im odrobinę radości. A przecież nie od dziś wiadomo, że nic tak nie wywołuje uśmiechu, nawet na najbardziej smutnej twarzy dziecka, jak prezent niespodzianka, a w niej zabawki i mnóstwo wspaniałych słodkości.

Żołnierze, chcąc sprawić, aby ten dzień był naprawdę wyjątkowy, zabrali ze sobą św. Mikołaja i oczywiście wesołe Śnieżynki.

Pierwszym miejscem jakie odwiedził Mikołaj w mundurze był Dom Dziecka w Legnicy w którym przebywało kilka dziewczynek w wieku od 10 do 15 lat. W tym roku te Święta będą musiały spędzić w Ośrodku, z dala od rodzin.

Aby choć na chwilę nie myślały o smutku, żołnierze przywieźli im mnóstwo paczek pełnych niespodzianek. Największą był jednak jeden, bardzo duży, bardzo ciężki i bardzo potrzebny podarunek, z którego codziennie będą korzystać wszyscy domownicy. Owiniętą czerwoną wstążką z kokardą, nowoczesną pralkę do prania. Jak ważny jest to prezent wie każdy kto posiada dzieci. Stara, uszkodzona pralka natychmiast znalazła się poza domem dzieci.

Hania, najmłodsza z wychowanek tego Domu, była tak zadowolona ze wszystkich prezentów, że z początkowo nieśmiałej dziewczynki, zmieniła się w gwiazdę i powiedziała pułkownikowi Arturowi Barańskiemu – Dowódcy 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, że chyba mogłaby być żołnierzem i bardzo lubi, gdy Terytorialsi przyjeżdżają, bo jest ktoś, kto o nich pamięta.

Kolejny przystanek to Pogotowie Opiekuńcze w Legnicy. Tu kilkuletnie maluchy najbliższe Święte też spędzą z dala od własnych rodzin. Jednak wszystkie świetnie bawiły się z Mikołajem i zadawały mu mnóstwo pytań. Zaśpiewały też piosenkę przygotowaną specjalnie dla żołnierzy. Każdy wychowanek otrzymał paczkę z prezentami, słodyczy ile tylko chciał, dużo uśmiechu i wspaniałą atmosferę.

Żołnierze 16 DBOT odwiedzili cztery domy dziecka: w Legnicy, Golance i Krzydlinie (powiat Wołów). Przy wsparciu i ogromnym zaangażowaniu dolnośląskich Terytorialsów, Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej jak i  Starosty  legnickiego Adama Babuśki żołnierze przygotowali ponad setkę paczek i mnóstwo innych prezentów. Największym dla wychowanków prezentem była jednak wizyta mundurowych i rzadka możliwość porozmawiania z takim wyjątkowym wojskowym wesołym Świętym Mikołajem.

(wot)

Fot.(wot)

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię