ZJECHALI NA GRODZIEC

0
2254

W dniach 10-11 Czerwca 2017 na Zamek Grodziec (woj. dolnośląskie) odbył się III Zjazd Środowisk Narodowych – tym razem już w formule ogólnopolskiej. Organizatorem zajazdu jest Endecja Legnica współpracująca na co dzień z ruchem społecznym Kukiz ’15.


Zjazd otwarty jest na szerokie środowiska narodowo-patriotyczne, którym bliskie jest dobro i rozwój Rzeczypospolitej.

Z definicji zatem ma charakter integrujący, zachęcający do współpracy i wspólnych działań, ponieważ tego wymaga polska racja stanu. Sytuacja geopolityczna nie tylko w pobliżu granic Polski, ale także na świecie jest zbyt dynamiczna żeby (jak to bywało w przeszłości) koncentrować się na drugorzędnych tematach i sporach.


Podczas zjazdu odbyły się panele dyskusyjne – najciekawszym chyba, wywołującym żywą dyskusję był temat – „Zmierzch Zachodu i imperializm wschodu – Zagrożenia i Szanse dla Polski”.
Prelegentami byli:
Pan Artur Borodacz – szef Endecji Okręgu Legnicko-Jeleniogórskiego i wiceprezes Endecja Dolny Śląsk.
Pan Zbigniew Jarząbek – wiceprezes Kongresu Nowej Prawicy i Fundator Akademii Patriotów.
Pan Krzysztof Beczek – KUKIZ`15
Pan Karol Kaźmierczak – portal KRESY.PL
Pan Paweł Chruszcz – prezes Endecja Dolny Śląsk.

Odnośnie sytuacji w Europie Zachodniej przedyskutowano m.in.:
– zanik instynktu samozachowawczego społeczeństw przejawiający się bezrefleksyjnym przyjmowaniem emigrantów ekonomicznych,
– postępujące starzenie się ludności Europy na tle innych dynamicznie rozwijających się rejonów świata, a z czasem utrata konkurencyjności gospodarek strefy UE w stosunku do reszty świata,
– nawarstwianie się biurokracji i wszelakich regulacji w UE wkraczających mocno w życie obywateli.

Oceniając sytuację na wschodzie odniesiono się m.in. do imperialnej polityki Rosji destabilizującej życie w różnych regionach świata.
Nie jest żadną tajemnicą, że Rosja swoją siłę czerpie głównie z bogactw naturalnych oraz infrastruktury wojskowej byłego imperium sowieckiego. Jednocześnie Rosja boryka się z ogromnymi problemami, które postępując mogą doprowadzić do upadku lub rozpadu tego ogromnego kraju.


Do największych z nich należą:
– dramatycznie niski przyrost naturalny, co w połączeniu z migracją zarobkową powoduje wyludnianie dużych obszarów, z których Rosja nierzadko wydobywa surowce. A jednocześnie bliskość wielkich Chin, które potrzebują przestrzeni życiowej i zaplecza surowcowego do dalszego rozwoju.
– dosyć złożona struktura narodowościowa i wyznaniowa mogąca zdestabilizować państwo od środka.
– choroby cywilizacyjne jak alkoholizm i AIDS dziesiątkująca obywateli tego ogromnego kraju.

W geopolityce światowej wchodzimy w nową erę kończącą dominację Ameryki i Rosji (niegdyś państwa Europejskie dzierżyły władzę nad światem).
Chiny są nowym graczem posiadającym wszelkie możliwości, żeby posiadać aktualnie na świecie pierwszoplanową pozycję. Rosja nie jest już mocarstwem, ale prawdopodobnie będzie miała istotną rolę do odegrania w przyszło-światowym nowym ładzie, gdzie najprawdopodobniej obszar wpływów USA skurczy się na rzecz Chin.
Nie można także zapomnieć o wielkich Indiach, czy Brazylii aspirujących także do odgrywania większej roli na świecie.

Przyszłość jawi się dosyć niespokojnie, jest to jednak także szansa dla Polski na wzmocnienie – musimy jednak myśleć wielotorowo i pragmatycznie mając plan rozwoju i zachowań na okoliczność różnych wydarzeń na wiele lat do przodu.

Gościem specjalnym był poseł Paweł Grabowski, który przekazał informacje o bieżących pracach w Sejmie, inicjatywach ustawodawczych Ruchu KUKIZ`15 oraz potencjalnych kierunkach w bieżącej polityce polskiej. Nie zabrakło także kuluarów polskiego parlamentu.

Zjazd to nie tylko debaty polityczne, wymiana doświadczeń i pomysłów. Spotkanie ma także za zadanie zintegrować różne środowiska i działających w nich ludzi. Dlatego też organizatorzy przygotowali kilka atrakcji służących dobrej zabawie.


Przede wszystkim Zamek Grodziec sam w sobie jest ogromną atrakcją turystyczną – położony na wulkanicznym wzgórzu, piękny architektonicznie, górujący nad okolicą.
Akurat tak się złożyło, że 10 czerwca reprezentacja Polski w piłce nożnej rozgrywała mecz eliminacyjny do MŚ z Rumunią – więc mecz można było obejrzeć na dziedzińcu zamku na ogromnym ekranie. Po każdym golu rozlegał się wystrzał armatni!


Ponadto można było wziąć udział w zawodach w łucznictwie, obejrzeć pokazy walk rycerskich, pokaz tańca z ogniem, wziąć w nocnym zwiedzaniu zamku z pochodniami, posłuchać poezji śpiewanej w wykonaniu Artur Torbiński.
A w menu nie było ośmiorniczek, lecz permanentny grill i piwo z Browarów Regionalnych Jakubiak

Udostępnij
Poprzedni artykułMOCNY WEEKEND
Następny artykułBĘDZIE WIADUKT W POLKOWICAH

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię