Wracaj do szkoły, bez względu na wiek. Będziesz żył dłużej!

0
878

Niedawno zaczął się nowy rok akademicki i studenci na nowo zaczęli oblegać biblioteki. Wśród nich są także seniorzy uczący się na Uniwersytetach Trzeciego Wieku – ta forma poszerzania kulturalno-intelektualnych horyzontów wśród ludzi dojrzałych i starszych jest w Polsce coraz powszechniejsza. I słusznie. Im dłużej się uczysz, tym większe masz szanse na długowieczność.

Warto wrócić do szkoły także po wielu latach przerwy. Uczenie się w dojrzałych latach daje wiele korzyści – poprawia zdrowie fizyczne i psychiczne.

Idź na studia w dojrzałym wieku. Taka aktywność pomaga ludziom odzyskać pewność siebie i zachęca do stawiania czoła nowym wyzwaniom. Co więcej, dzięki UTW ludzie stają się bardziej towarzyscy i łatwiej porzucają siedzący tryb życia.

Uczeni z Uniwersytetu Oxfordzkiego podzielili uczestników badań na siedem grup, z których każda miała uczestniczyć przez siedem miesięcy w kursie śpiewu, rękodzieła lub twórczego pisania. Przed rozpoczęciem zajęć, w trzy miesiące później i po ich zakończeniu uczestnicy wypełniali kwestionariusz oceniający ich zdrowie fizyczne i psychiczne.

Okazało się, że chodzenie do szkoły daje dużo korzyści – i fizycznych, i psychicznych. Starsi studenci byli bardziej zadowoleni ze swojego życia, mieli większe poczucie własnej wartości i byli bardziej skłonni do angażowania się w aktywność fizyczną oraz otwarci na nowe doświadczenia.

Studenci deklarowali, że zdobyli szereg korzyści, takich jak większa pewność siebie, poczucie większej kontroli nad swoim życiem i większa chęć sprostania nowym wyzwaniom. Niektórzy twierdzili, że uczestnictwo w zajęciach skłoniło ich do częstszej aktywności fizycznej, choć kursy jej nie dotyczyły w sposób bezpośredni.

Poza tym uczestnicy uznali, że chodzenie na zajęcia pozwoliło im rozwinąć nowe przyjaźnie i zwiększyło poczucie przynależności. Zaobserwowano też, że w im większym stopniu człowiek czuł się częścią grupy, tym bardziej jego zdrowie i dobre samopoczucie ulegało poprawie.

Fundacja Futurama, realizuje projekt „Liderzy zmian – aktywność społeczna legnickich seniorów na rzecz pozytywnego postrzegania starości”, którego celem jest kreowanie pozytywnego wizerunku osób starszych jako pełnoprawnych, obywateli życia społecznego i publicznego, promowanie aktywnych postaw osób starszych, a także prezentowanie pozytywnych wzorów zaangażowania w życie publiczne i działalności społecznej seniorów oraz podniesienie aktywności obywatelskiej i umiejętności społecznych seniorów biorących udział w projekcie.

We wrześniu dziesięciu uczestników projektu brało udział w wyjazdowym szkoleniu zorganizowanym przez Fundację Futurama. Seniorzy oprócz zdobywania wiedzy nt partycypacji obywatelskiej, także integrowali się, co jest również ważnym celem projektu, jako wzoru społecznego angażowania się i nawiązywania głębszych relacji. Na naszych uczestników szkolenia czeka ważne zadanie, wymagające nie tylko wiedzy, ale i właśnie współpracy. Dla legnickich seniorów, przygotują oni debatę publiczną, która odbędzie się już w grudniu tego roku.

Wszystkich zainteresowanych projektem zapraszamy do odwiedzania strony internetowej:
www.futurama.org.pl oraz profilu FB www.facebook.com/fundacjafuturama

Projekt „Liderzy zmian – aktywność społeczna legnickich seniorów na rzecz pozytywnego postrzegania starości” finansowany ze środków Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię