Po pijaku

0
205
Złotoryjscy policjanci zatrzymali trzech kierujących w stanie nietrzeźwości. Jednym z nich był motocyklista, który kierował jednośladem, mając w organizmie 1,2 promila. Funkcjonariusze zatrzymali wszystkim kierującym prawo jazdy, a w sprawach będą prowadzone postępowania karne. Do podobnej sytuacji doszło w Legnicy.

 

Dolnośląscy policjanci codziennie czuwają nad zapewnieniem bezpieczeństwa i porządku na drogach naszego województwa. Jednym z realizowanych zadań jest eliminowanie z ruchu kierujących pod wpływem alkoholu i narkotyków, którzy stanowią poważne zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu.

Nie inaczej było w ostatnich dniach, kiedy złotoryjscy policjanci uniemożliwili dalszą jazdę aż trzem nietrzeźwym kierującym. Badania alkomatem wykazały obecność alkoholu w ich organizmach na poziomie od 0,5 do 1,5 promila. Jednym z zatrzymanych był 55-letni motocyklista z województwa wielkopolskiego. Mężczyzna kierował jednośladem, mając 1,2 promila alkoholu w organizmie!

Zatrzymani kierujący stracili prawo jazdy, ich pojazdy zostały przekazane wskazanym przez nich osobom, a w sprawach będą prowadzone postępowania. Nieodpowiedzialnym kierowcom grozi sądowy zakaz prowadzenia pojazdów, wysoka grzywna a także kara do 3 lat pozbawienia wolności.

 

Do podobnej sytuacji doszło w Legnicy. Funkcjonariusze Wydziału Patrolowo-Interwencyjnego Komendy Miejskiej Policji w Legnicy udali się na ulicę Jaworzyńską, gdzie według otrzymanego zgłoszenia doszło do zdarzenia drogowego.
Na miejscu szybko okazało się, że sprawcą opisanego w zgłoszeniu zdarzenia jest 37-latek, który uderzył w słup latarni. Doświadczeni policjanci podczas rozmowy z mężczyzną wyczuli woń alkoholu. Na tej podstawie postanowili zweryfikować stan trzeźwości obywatela Kolumbii.

Przypuszczenia mundurowych okazały się jak najbardziej trafne gdyż urządzenie wykazało zawartość 2 promili alkoholu w wydychanym powietrzu.

Za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości grozi zakaz prowadzenia pojazdów, wysoka grzywna oraz 3 lata pozbawienia wolności.

Apelujemy do kierowców o rozsądek! Pijany kierowca na drodze to potencjalny zabójca. Reagujmy, kiedy nietrzeźwa osoba usiłuje wsiąść do samochodu i odjechać. Jeśli jesteśmy świadkami tego przestępstwa i boimy się zareagować, wystarczy zadzwonić na numer alarmowy 112. Wszyscy bądźmy odpowiedzialni za bezpieczeństwo na drodze. Pamiętajmy, że alkohol w organizmie może utrzymywać się wiele godzin po konsumpcji, nawet następnego dnia rano, kiedy mamy wrażenie, że jesteśmy już trzeźwi. Dlatego tak ważne jest odczekanie odpowiedniej ilości czasu, adekwatnej dla naszego organizmu. Warto skontrolować jeszcze stan trzeźwości, wykorzystując choćby bezpłatne, samoobsługowe alkomaty dostępne w recepcjach dolnośląskich jednostek Policji.

 

kom. Jagoda Ekiert

asp. Dominika Kwakszys

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię