Piwko z „faszystą”

2
1588

Legnicko-jaworskie podsumowanie subiektywne wydarzeń ostatnich kilku dni, w gorącym kampanijnym okresie. Nie jest łatwo. Ale spróbujmy. Przedstawiciele sporej grupy legniczan (prawie 400 podpisów pod projektem, ponad dwa tysiące na liście protestujących) złożyli w legnickim magistracie „obywatelski projekt uchwały” w sprawie planów utworzenia w Legnicy ośrodka dla obywateli nielegalnie przekraczających granicę Unii Europejskiej.

W naszym regionie podobne uchwały podjęli między innymi radni Jawora i powiatu jaworskiego (jednogłośnie czyli także radni Platformy Obywatelskiej, PSL i Trzeciej Drogi).

Jawor…

…Bolków, Paszowice, Męcinka, Mściwojów, Wądroże Wielkie – okazuje się, że potrafią podejmować decyzje ponad podziałami. W Legnicy projekt został złożony tak jak zaplanowano, choć w jednym z mediów, pojawiły się złowieszcze zapowiedzi, że „narodowcy” znowu przyjdą na sesję i będą bruździć. Autor postraszył nawet przewodniczącą Rady Miasta. Wyszło tak jak w Radiu Erewań. O tych samochodach, a w zasadzie rowerach co rozdawali. Kawał zapewne znacie. No to „narodowcy” nie przyszli. Nie narodowcy – na te dwa tysiące ludzi to jest jeden członek Stowarzyszenia Narodowa Legnica. Nie w ramach kampanii prezydenckiej – dajcie spokój z tym Nawrockim i Trzaskowskim. Jak już tak dokładniej przyjrzeć się z jakich „plemion” są protestujący legniczanie, to okazuje się, że większości nie związani z żadnym ugrupowaniem. Oczywiście jest trochę sympatyków PiS oraz dość sporo z Konfederacji, a konkretnie Nowej Nadziei Sławomira Mentzena. No, i tu mamy taki drobny problem.

Obserwując…

…wpisy w mediach społecznościowych, a szczególnie komentarze zwolenników CIC i Platformy Obywatelskiej (jakoś to idzie w parze), tak niezbyt miło określają „antycicowców” (mój słowotwór). A, że przypadkiem kopią potencjalnych kolegów do koalicyjnego piwka… Cóż. A może w Konfederatów kopią (udając „platformersów”) „pisoskie”, albo (nie!!!) putinowskiego trolle? Cholera wie, bo w polityce wszystko możliwe. Tak jak ten kartoflany sabotaż pewnej pani posłanki w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym. Czy nie mogliby poczekać tydzień, choć jeden dzień po drugiej turze wyborów. Ja rozumiem, „osiem gwiazdek i konfederację”. Ale, na Boga! Nie teraz! Byście się zdziwili Drodzy Czytelnicy kto w Legnicy pije piwo przy jednym stoliku. Na razie jeszcze nie publicznie, tak jak Mentzen z Trzaskowskim i Sikorskim. Ale też piją. I po następnych wyborach Legnica będą zarządzać „iksiński” z Platformy z „igrekowskim” od Mentzena. A dziś tak brzydko o „igrekowskim” piszecie na fb 😉 Niemożliwe? Jesteście pewni, że niemożliwe?

 

A same…

…Centra Integracji Cudzoziemców? Według tekstów publikowanych przez komisarzy ds. informacji „nie ma i nigdy nie było planu utworzenia na terenie Legnicy ośrodka dla imigrantów nielegalnie przekraczających granice państw Unii Europejskiej” a CIC-e „są przeznaczone wyłącznie dla obcokrajowców legalnie przebywających w Polsce. Nie są to obozy dla uchodźców ani noclegownie, ale zwykłe urzędy oferujące cudzoziemcom (głównie z Ukrainy i Białorusi, bo ich jest najwięcej) wsparcie w nauce języka polskiego czy wyrobieniu dokumentów, znalezieniu pracy, szkoły dla dzieci, pomoc psychologiczną, prawną”. Jeśli wierzyć tym słowom (a dlaczegóż nie), Legnica powinna szybciutko zostać skreślona z listy ewentualnych siedzib CIC. Legniccy radni spokojnie mogą zagłosować za projektem uchwały złożonej przez mieszkańców, bo przecież planów powstania ośrodka w tym „niechcianym” kształcie nie ma, a radni na pewno troszczą się o współmieszkańców, aby było bezpiecznie. Jeśli są tam jakieś nieścisłości to zapewne Rada Miasta dysponuje prawnikami, którzy poprawią ten projekt tak aby było OK. Natomiast język polski dla Ukraińców i Białorusinów… Szukanie dla nich pracy… Szkoły… Trzeba być albo odklejonym, albo z Kuźnicy Białostockiej żeby nie wiedzieć jak dobrze sobie radzi z tym Legnica (przy okazji – fajna kafejka ukraińska od niedawna w centrum Legnicy, polecam).

Zatem już bez straszenia przestępcami wypychanymi przez Niemców do Polski (rząd Donalda Tuska na pewno sobie na to nie pozwoli.😉 Można…

…spokojnie stwierdzić, że sensu tworzenia CIC w Legnicy nie ma. A te miliony Legnica chętnie wykorzysta choćby na łatanie następnych dziur (tadziur?) albo na podwyżki dla pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Już legniccy radni znajdą sensowny cel. Jeśli gdzieś w Polsce jest miasto gdzie tłumy uchodźców z Ukrainy nie mają możliwości nauczenia się języka polskiego, błagają o pracę, a dzieci błąkają się po blokowiskach, ponieważ szkoły nie chcą je przyjąć, to tak. Tam róbcie CIC-e. Dość polityki marnowania publicznych pieniędzy. No bo przecież PiS już nie rządzi. Prawda?

Piotr Wredny

2 Komentarze

  1. Panie Piotrze Wredny jak już pisze felietony na tematy polityczno-społeczne to powinien Pan mieć chociaż blade pojęcie jak wygląda nasze podwórko polityczne.A tak potwierdza się tylko to co myślą o takich gryzipiórkach jak Pan. Chyba że to czat GPT?.

    • Panie Bogdanie, z całym szacunkiem 😉 Wszyscy zrozumieli, Pan nie za bardzo. Ale spokojnie, zdarza się. Czat czegoś takiego by nie „wysmarował”. Może do zrozumienia potrzebne jest lusterko (kurcze, tego też Pan nie zrozumie). Fakt, mam blade pojęcie o naszym podwórku politycznym, niedługo minie pół wieku jak je obserwuję, a niewiele krócej jak w nim „od środka siedzę”, zaskakuje niezmiennie. Za „gryzipiórka” dziękuję. Sympatyczne.
      PS.
      Jak się kiedyś uda spotkać przy jakieś okazji to opowiem jak rzeczywiście opublikowaliśmy tekst opracowany przez sztuczną inteligencję… nie wiedząc o tym. Pierwszy i ostatni raz 😉

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię