Lokalne inicjatywy dla klimatu

0
286

Tegoroczna powódź na Dolnym Śląsku była tragicznym przypomnieniem o konieczności adaptacji do zmian klimatycznych i lepszego przygotowania na ekstremalne zjawiska pogodowe.

Społeczności lokalne mogą odegrać ważną rolę w adaptacji do zmian klimatu, wdrażając konkretne działania, które minimalizują skutki ekstremalnych zjawisk pogodowych i wspierają odporność środowiska oraz lokalnych gospodarek.

Fundacja Przestrzeń dla Obywateli kończy realizację projektu Wzmocnienie lokalnych organizacji i społeczności w działaniach dla klimatu, od sierpnia 2023 do listopada 2024 wspieraliśmy 5 lokalnych organizacji z naszego regionu, które zaangażowały się we wspólne działania łagodzące skutki zmian klimatu.

Projekt miał za zadanie podnoszenie świadomości na temat skutków zmian klimatu oraz promowanie proekologicznych nawyków wśród mieszkańców mniejszych miejscowości, a także przekonanie, że wspieranie bioróżnorodności to inwestycja w przyszłość, która przynosi korzyści zarówno przyrodzie, jak i społecznościom lokalnym. Aktywność obywatelska i współpraca z instytucjami to klucz do sukcesu, a zielono – niebieska infrastruktura nie tylko retencjonuje wodę i zwiększa wilgotność, również reguluje lokalny klimat, zapobiega podtopieniom, podnosi jakość powietrza i sprzyja bioróżnorodności, bo zdrowe ekosystemy lepiej amortyzują skutki ekstremalnych zjawisk pogodowych, takich jak powodzie czy susze.

Projekt skierowany był do organizacji pozarządowych (stowarzyszeń, KGW, OSP) i grup nieformalnych z mniejszych miejscowości i wsi z Dolnego Śląska, zainteresowanych realizacją lokalnych inicjatyw łagodzących skutki zmian klimatu, gotowych do zaangażowania się w działanie na rzecz ochrony klimatu i mobilizowania społeczności lokalnych do podjęcia aktywności w tym obszarze.

W projekcie wzięły udział następujące miejscowości: Zimna Woda (gmina Lubin), Bogdaszowice (gmina Kąty Wrocławskie), Wyskok (gmina Złotoryja), Lisowice (gmina Prochowice), Chojnów. W każdej z tych 5 lokalizacji liderzy wspólnie z mieszkańcami zrealizowali jedną zielono – niebieską inicjatywę. Zielono – niebieskie inicjatywy dotyczyły tworzenia niewielkich terenów zieleni np. ogrodów deszczowych, zielonych ścian, nasadzeń drzew i krzewów, rabat bylinowych przyjaznych owadom zapylającym czy łąk kwietnych. Są to miejsca na terenach publicznych, gminnych, sołeckich, przyszkolnych tworzone przy udziale mieszkańców, służące integracji społecznej i przyjazne dla klimatu. W każdej miejscowości odbyła się także debata z mieszkańcami dotycząca zmian klimatu, ich wpływu na środowisko i jakość życia mieszkańców oraz tego co możemy zrobić aby łagodzić te zmiany lokalnie.

Projekt „Wzmocnienie lokalnych organizacji i społeczności w działaniach dla klimatu” sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię