FROST: PO CO STRAŻ?

0
1691

Legnicki działacz społeczny Paweł Frost rozkręca akcję, której celem jest likwidacja straży miejskiej. W internecie umieścił petycję. Zwrócił się także z listem otwartym do prezydenta miasta, gdzie przedstawił swoje argumenty. List publikujemy poniżej.

Szanowny Panie Prezydencie!

W tym roku straż miejska w Legnicy hucznie świętowała swoje 25-lecie. To dobry moment, aby rozpocząć dyskusję na temat: Po co nam w Legnicy straż miejska? Polacy we wszelkich sondażach mają jednoznacznie negatywną opinię na temat tej formacji, podczas gdy wojsko czy policja cieszą się od lat bardzo wysokim społecznym zaufaniem. W Legnicy straż miejska większych wpadek rzeczywiście nie miała, ale sukcesów także trudno szukać. Dlaczego zatem przez kolejne lata my, mieszkańcy Legnicy, mamy finansować etaty dla kilkudziesięciu strażników, nie mając przekonania co do ich przydatności? Czy to nie jest realne marnotrawstwo publicznych pieniędzy? Czy nie lepiej podjąć decyzję o jej likwidacji?

Roczny budżet straży miejskiej w Legnicy to ponad 3 mln zł, z czego wydatki na pensje to ponad 2,5 mln zł. W czasie 25 lat wydano na straż kilkadziesiąt milionów złotych. Czy warto? Te pieniądze można by było wydawać na wiele innych rzeczy, choćby na dofinansowanie policji.

Wielu burmistrzów czy prezydentów decyduje się na likwidację. Straży miejskiej nie ma już m.in. w Stalowej Woli, Żorach, Chrzanowie, Grajewie, Strzegomiu, Świeradowie Zdroju, Jarocinie, Szczyrku. W wielu miastach podejmowano próby likwidacji (Bydgoszcz, Poznań), w wielu innych toczy się gorąca dyskusja.

Argumenty za likwidacją straży:

– dublowanie zadań policji

– jest nieskuteczna, bo ma za małe kompetencje

– te same czynności mogą wykonywać urzędnicy

– wysokie koszty utrzymania

– niski prestiż społeczny, a wręcz negatywny stosunek mieszkańców

– nie pracuje całodobowo

– wykroczenia w zakresie ruchu drogowego czy bezpieczeństwa publicznego powinna ścigać policja.

Z tych argumentów wynika, że nie warto przez kolejne 25 lat wydawać publicznych pieniędzy na straż miejską, która niewiele może i w minimalnym stopniu przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa i porządku w naszym mieście. Dlatego zwracamy się do Pana Prezydenta z petycją o likwidację straży miejskiej w Legnicy.

Paweł Frost

Udostępnij
Poprzedni artykułDAGESTAN – 4 LATA PÓŹNIEJ
Następny artykułTWARDZIEL

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię