KOMINFORM I LEGNICKIE ZABÓJSTWA

0
1928

We wrześniu 1947 r. na konferencji europejskich partii komunistycznych w Szklarskiej Porębie powołano tzw. Kominform, który stanowił funkcję nadzorcy (sowieckiego) nad poszczególnymi partiami.

Moskwa ogłosiła swoim wschodnioeuropejskim marionetkom (także polskim), że nadszedł czas konfrontacji z wrogiem zewnętrznym (Zachodem) i nasilenie walki z wrogiem wewnętrznym (społeczeństwa okupowanych przez Sowietów krajów).

W październiku…

…1947 r. zagrożeni aresztowaniem zbiegli za granicę niektórzy przywódcy PSL na czele z wywiezionym przez amerykańskich dyplomatów Stanisławem Mikołajczykiem. Ogłoszono ich zdrajcami Polski, władzę w umierającym pod represjami UB Stronnictwie przejęli z nadania komunistów wykluczeni wcześniej z niego zdrajcy (K.Banach, J.Niećko). Rozpoczęli oni czystkę, usuwając z niego patriotów.

 

Walka  z prywaciarzami

W dalszym ciągu kontynuowano walkę z inicjatywą prywatną (tzw. walka o handel), nasilano aresztowania członków byłej już legalnej opozycji, kontynuowano coraz mocniejszymi siłami zwalczanie coraz słabszych Żołnierzy Wyklętych. Totalitarna, antypolska władza komunistyczna z nadania sowieckich okupantów triumfowała.

Tymczasem w Legnicy w październiku 1947 r. woda była dostarczana do mieszkań Polaków przez 18 godzin dziennie-prawie dwa i pół roku po zakończeniu wojny, w trakcie której Sowieci zdobyli nienaruszone legnickie wodociągi. Prawdziwy triumf komunistycznej gospodarki…

 

We wrześniu…

… 1947 r. otwarto w Legnicy Bibliotekę Miejską, posiadającą 1117 tomów. A 10 października 1947 r. zginął z rąk – podobno podziemia w Legnicy – 19-letni milicjant i członek komunistycznej młodzieżówki ZWM – Józef Jastrzębski.

Po zamordowaniu majora Władysława Dybowskiego i Jego syna Konrada barbarzyńskim, pochodzącym ze wschodu zwyczajem, ich oprawcy wrzucili ich ciała do bezimiennego dołu śmierci. Najprawdopodobniej Ich szczątki znajdują się na terenie więzienia na Mokotowie w Warszawie.

Robert Żeleźny

 

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię