Kolejki dla dużych i małych

0
886

Legniccy muzealnicy przygotowali nie lada gratkę dla miłośników kolei i makiet kolejowych. Otwarta w październiku wystawa czasowa „Tory historii. 175 lat kolei w Legnicy”, została właśnie poszerzona o kolekcje makiet kolejowych.

Do Muzeum Miedzi w Legnicy zawitał zbiór makiet kolejowych należących do ks. Janusza Grygiera, znanego w całym kraju kolekcjonera i pasjonata kolejek, który na co dzień pełni funkcje proboszcza parafii Miłosierdzia Bożego w Mostówce (diecezja warszawsko-praska). Prezentowane makiety, to tzw. satyry kolejowe, w sposób humorystyczny przedstawiające realia polskiej kolei. Wśród nim znajdziemy takie miniatury, jak „bydłolino”, „kolejowe oszczędności”, „kolejowa ochrona przyrody” i „międzygalaktyczny ekspress”. Za ich powstaniem stoi sam duchowny, który już od kilkudziesięciu lat poświęca swój wolny czas na tworzenie takich małych dzieł sztuki.

Kolekcja satyr kolejowych ks. J. Grygiera dostępna jest w gmachu przy ul. Św. Jana 1. Będzie można ją zwiedzać do końca marca 2020 r.

Marek Żak

Udostępnij
Poprzedni artykułDyblik na Witelon Music Night
Następny artykułOLAWS na stołach

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię