Emisja pamiątkowego banknotu 0 Euro – Legnickie Pole  

0
554

29 maja w Muzeum Bitwy Legnickiej w Legnickim Polu oraz w pawilonie z reliktami kaplicy romańskiej na dziedzińcu Zamku Piastowskiego w Legnicy odbędzie się emisja banknotu pamiątkowego 0 Euro upamiętniającego dwa ważne wydarzenia, 780. rocznicę bitwy pod Legnicą i 60-lecie naszego oddziału w Legnickim Polu. To już drugi tego typu kolekcjonerski banknot poświęcony Legnicy.

Pierwszy, z widokiem legnickiego zamku, emitowany w 2020 r., wyprzedano w dniu inauguracji.
Partnerami przedsięwzięcia są: Ambasada Mongolii, Urząd Miasta Legnicy, Starostwo Powiatowe w Legnicy i spółka Banknoty Pamiątkowe.

Sprzedaż waloru rozpocznie się 29 maja o godzinie 10.00 (Muzeum Bitwy Legnickiej w Legnickim Polu oraz pawilon z reliktami kaplicy romańskiej na dziedzińcu Zamku Piastowskiego w Legnicy – brak możliwości zapłaty kartą płatniczą w ostatniej lokalizacji) oraz w internecie poprzez specjalną platformę sprzedażową, która zostanie przygotowana przez Banknoty Pamiątkowe Sp. z o.o. – https://muzeummiedzi.esouvenir.pl/
Emitentem banknotu pamiątkowego 0 Euro jest Muzeum Miedzi w Legnicy.


Na awersie uwieczniono gotycki kościół postawiony w miejscu, gdzie wg tradycji odnaleziono zwłoki poległego Henryka II Pobożnego, obraz bitwy przedstawiony w miedziorycie Gottlieba Boettgera. Grafika, która ukazała się w książce Carla A. Menzla „Geschichte Schlesiens” z 1808 r. pochodzi ze zbiorów Muzeum Miedzi. Scenę bitwy wzbogacono o pieczęć Henryka Pobożnego. Rewers banknotu zdobią zabytki stanowiące cenne europejskie dziedzictwo.

Koszt jednostkowy banknotu wynosić będzie 20 zł.
Numer serii i wersja banknotu (standardowa lub jubileuszowa, tzw. Anniversary Edition) będą wybierane do sprzedaży stacjonarnej losowo. Będzie obowiązywał limit dwóch banknotów na jedną osobę (dotyczy to sprzedaży stacjonarnej oraz internetowej).

Dodatkową atrakcją będzie możliwość wybicia kopii srebrnego grosza Fryderyka II z podobizną św. Jadwigi – cena 6 zł.
Emisje banknotów pamiątkowych mają służyć podnoszeniu świadomości społeczeństwa w poszczególnych krajach europejskich na temat najważniejszych historycznych i kulturowych zabytków, ciekawych miejsc turystycznych, ważnych wydarzeń i wybitnych osobistości.

Więcej informacji na temat projektu 0 euro i innych polskich emisji znaleźć można na stronie www.esouvenir.pl

(mm)

Udostępnij
Poprzedni artykułPolkowicki rollercoaster
Następny artykułW Legnicy jest OK

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię