Z Przemysławem Sobczykiem, prezesem Fundacji Innowacji i Rzemiosła rozmawia Marek Szpyra.
– Na czym Fundacja Innowacji i Rzemiosła w Lisowicach (koło Prochowic) opiera swoje plany rozwojowe?
– Nasza Fundacja ma bardzo duże szanse na dynamiczny rozwój, dzięki unikalnemu połączeniu tradycyjnego rzemiosła z nowoczesnymi technologiami. Fundacja aktywnie wpisuje się w lokalne potrzeby edukacyjne i społeczne, jednak jej przyszłość zależy od finansowania i zaangażowania społeczności.
– Jakie mogą być główne filary rozwoju Fundacji?
– Skupienie się na nowoczesnych technologiach – takich jak modelarstwo lotnicze, drony czy konstrukcje RC – idealnie wpisuje się w obecne trendy edukacyjne. Drugi obszar to integracja społeczna i inkluzja: prowadzenie warsztatów dla dzieci z niepełnosprawnościami oraz aktywizacja dorosłych i młodzież co buduje silne zaplecze w regionie.
– Liczycie na wsparcie samorządu?
– Wsparcie lokalnego, prochowickiego samorządu, jest mniejsze niż byśmy oczekiwali. Z kolei liczymy na dobrą współpracę z gminą Ruja. Mamy pozytywne relacje ze Starostwem Powiatowym w Legnicy. Otwierają się drzwi do partnerstw publicznych. Natomiast Posiadanie statusu organizacji pozarządowej pozwala ubiegać się o środki unijne, krajowe programy edukacyjne oraz odpisy 1,5% podatku.
– Co będzie kluczowe dla Fundacji w najbliższych miesiącach?
– Pozyskiwanie finansowania. Fundacja musi stale zabiegać o fundusze na zakup specjalistycznych narzędzi, materiałów oraz wyposażenie pracowni warsztatowej. Być może postawimy na budowanie zespołu instruktorów, zależnie od zapotrzebowania. Tu pomocne może być moje zaangażowanie w legnickim Cechu Rzemiosł Różnych. Na pewno nadal specjalizować się będziemy w realizacji niszowych warsztatów (np. dronów czy tradycyjnego rzemiosła). Potrzebujemy pozyskać trochę środków na zakup kilku zestawów edukacyjnych dronów. I trochę narzędzi. Szukam jakiegoś programu aby uzyskać dofinansowanie, jeśli ktoś jest w stanie podpowiedzieć – będę wdzięczny. Zapraszamy do współpracy!
– Dziękuję za rozmowę.































