Będzie nowocześniej

0
1521

Doposażenie laboratoriów technicznych Uczelni Jana Wyżykowskiego” to nazwa projektu, na realizację którego UJW uzyskała 91,7 tys. zł od Fundacji Polska Miedź.

Celem projektu, który jest realizowany przez UJW do końca marca 2019 r. jest poprawa jakości kształcenia poprzez doposażenie zaplecza dydaktycznego i rozwój laboratoriów technicznych UJW. – Zakup nowoczesnej aparatury jak i oprogramowania przyczyni się do podniesienia jakości nauczania i zwiększenia komfortu studiowania – mówi dr Dariusz Zając, Kanclerz UJW. – Pozwoli również na poszerzenie oferty dydaktycznej o nowe tematy ćwiczeń laboratoryjnych, stworzy możliwości generowania i rozszerzenia oferty prac dyplomowych, pokryje zapotrzebowanie na realizację tematów badawczych związanych z infrastrukturą przemysłową regionu – zaznacza.

Doposażonych zostanie pięć laboratoriów technicznych, z których korzystać będą studenci kierunków: Górnictwo i geologia, Mechatronika, Informatyka, Logistyka oraz Zarządzanie i inżynieria produkcji. Całkowity koszt projektu to 131 tys. zł, z czego wkład własny Uczelni to 39,3 tys. zł.

W laboratoriach UJW do marca 2019 pojawią się m.in. nowoczesne oprogramowanie, oscyloskop cyfrowy, spawarka do tworzyw sztucznych, stacja lutownicza, częstościomierz, tokarka oraz zestawy do pomiaru odkształceń/naprężeń, momentu obrotowego w układzie napędowym czy miernictwa elektrycznego.

Obecnie UJW posiada następujące laboratoria: geologiczne, automatyki, elektroniki, miernictwa i mikroprocesorów, zaawansowanych systemów informatycznych, informatyczne, laboratorium zaawansowanej grafiki komputerowej i projektowania CAD, mechatroniczne, napędów hydraulicznych, fizyki, chemii, elektroniki i elektrotechniki, ergonomii, aerologii, metrologii, materiałoznawstwa i wytrzymałości materiałów.

Nowoczesne laboratoria pozwolą na prowadzenie badań oraz realizację projektów wpisanych do Planu Badań Naukowych i Prac Rozwojowych UJW na lata 2018-2019. Np. nowe oprogramowanie umożliwi studentom poznanie najnowszych rozwiązań stosowanych na rynku i wykorzystanie ich podczas opracowywania innowacji związanych z wentylacją kopalń.

(ujw)

Udostępnij
Poprzedni artykułPamiętamy
Następny artykułNasi na Targach Dobrej Książki

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię