Legnica. BOŻE CIAŁO (1264-1320-2026 )

1
526

Kiedy to w wieku XIII św. Julianna z Mont Cornillon, przeorysza klasztoru sióstr Augustianek w Cornillon (koło Liége) opowiedziała o swoich objawieniach dotyczących Najświętszego Sakramentu, rozpoczęła tym samym bardzo szeroko komentowaną w kręgach Kościoła Katolickiego potrzebę wprowadzenia święta ku czci EUCHARYSTII, najświętszego sakramentu. Mijały lata.

W roku pańskim 1264, dnia 11 sierpnia papież Urban IV (Jakub Pantaleone di Troyes) ogłosił bullę, inaczej mówiąc rozporządzenie lub dekret papieski – „Transiturus de hoc mundo” (święto Ciała Chrystusa), które jest świętem nakazanym. Trzeba wspomnieć, że pierwsza procesja Bożego Ciała miała miejsce w Leodium k. Liège. Celebrowanie święta rozpoczął biskup diecezji Liège Robert z Thourotte w roku 1246.

W Polsce obchody Bożego Ciała jako pierwszy wprowadził biskup Nanker dla diecezji krakowskiej w roku pańskim 1320. Zwołał w tym celu Synod biskupów, który obradował w dniu 2 października wspomnianego roku 1320.

Legnica

Piękną, słoneczną pogodą przywitała LEGNICA w dniu 4 czerwca 2026 roku święto Bożego Ciała. Kiedy rankiem przechodziłem w pobliżu katedry zauważyłem przygotowany pierwszy z czterech ołtarzy, które zostały postawione na trasie przemarszu procesji. Jeszcze krótko po godzinie 10-tej na Placu Katedralnym i w jego okolicach było pusto, zacząłem się martwić, że piękna, polska tradycja ulega zapomnieniu i przemijaniu. Chwilę później, na kwadrans przed godziną 11-tą przybywało wiernych, bowiem od strony Rynku nadchodziły grupy, prawdopodobnie po skończonej mszy w kościele św. Jana Chrzciciela. Pod Arkadami wśród tłumu oczekiwała na swój udział orkiestra.

Procesję…

…poprowadził ksiądz biskup Andrzej SIEMIENIEWSKI. Kiedy wspominam procesje lat minionych myślę sobie, że siła tradycji i jedności jest jeszcze w narodzie. Nieważne czy jesteś wierzącym a nie praktykującym czy też oddanym religii chrześcijaninem dbajmy o NIĄ, tradycję obchodów święta Najświętszego Sakramentu, święta Eucharystii lub Bożego Ciała.

Jak miło było popatrzeć, że przekleństwo XXI wieku, smartfony zostały zastąpione radością wspólnego przebywania i przeżywania uroczystości. Może właśnie dzisiaj przeciętny Kowalski przypomniał sobie, że ma sąsiadów, że ma znajomych i jest z nimi w tej ponad tysięcznej procesji. Pochód wiernych przeszedł od katedry przez Pl. Słowiański, następnie ulicą Powstańców Śląskich, ulicą Jordana, przez most na rzece Kaczawa do ulicy Żołnierzy II Armii Wojska Polskiego a następnie do parafii kościoła pod wezwaniem św. Trójcy.

A jeszcze…

…nie tak dawno, bowiem 80 lat wstecz, urodziłem się w tym miejscu, w kamienicy z numerem 21 przy dawnej ulicy Sądowej. Dzisiaj czas się zatrzymał, pytanie czy tylko dla mnie?

Wspomnienie dzisiejszej procesji Bożego Ciała dedykuję Legniczanom, którzy tworzą narodowa wieź, dedykuję legnickiej policji, zadbali o nasze bezpieczeństwo, dedykuję orkiestrze i wszystkim, których udział przyczynił się do pięknego dnia i święta.

Bolesław Bednarz-Woyda  

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię