Nieco zmieniwszy nazwisko, ale bez zmiany zamiłowania do fotograficznych podróży, autorka FOTOSZLAJANEK – Janina Hebisz-Gliwiak – zachęca nas do ucieczki od codzienności oraz do wyciszenia się w Irlandii Północnej.
Każda pora roku jest odpowiednia na odwiedzenie Irlandii Północnej. Kraj stanowi część Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii. Na powierzchni 14 130 km2 mieszka milion dziewięćset tysięcy ludzi oraz trzy i pół miliona owiec.
Piaszczysta plaża w pobliżu miasteczka Cushendall
Ludność, w dużej części, stanowią potomkowie szkockich i angielskich osadników. Osadnicy ci wysiedlali irlandzkich właścicieli ziem i przejmowali ich tereny. Konflikt na tym tle, który trwał przez stulecia, był jeszcze spotęgowany różnicami religijnymi. Irlandczycy to katolicy a nowi osadnicy to protestanci. Także z tego powodu dochodziło do krwawych buntów oraz powstań. W 1921 roku powstała niepodległa Irlandia, ale w granicach Wielkiej Brytanii pozostała Irlandia Północna. To znowu dało powód do wojny o zjednoczenie wyspy pomiędzy republikanami a unionistami.
Trwający latami…
…konflikt nasilił się pod do koniec lat sześćdziesiątych XX wieku. Rozwiązanie udało się osiągnąć dopiero w 1998 roku, poprzez zawarcie porozumienia wielkopiątkowego. Autorami porozumienia było dwóch polityków – John Hume i David Trimble. Za swoje wieloletnie wysiłki, które doprowadziły do zawarcia ugody, zostali uhonorowani Pokojową Nagrodą Nobla. Na temat tych historycznych sporów zrealizowano wiele poruszających filmów, które pozwalają zrozumieć kulisy tej, latami trwającej, wojny; Wiatr buszujący w jęczmieniu, irlandzki dramat w reżyserii Brytyjczyka Kena Loacha, Krwawa Niedziela, film o IRA, reżyser Paul Greengrass, Głód, reżyser Steve McQueen, W imię ojca, w reżyserii Jima Sheridana.
Rodowitego Irlandczyka poznaje się po jasnoniebieskich oczach i jasnej cerze, włosy występują w kolorach ciemnym i rudym, większość osób ma piegi. Irlandczycy są bardzo otwarci i przyjaźni, szybko nawiązują sympatyczne kontakty. Wieczorami w pubach, przy szklaneczce piwa lub whiskey, toczą się przezabawne rozmowy, nie tylko po gaelicku.
Rzut oka na bar w pubie irlandzkim
Puby to miejsca gdzie serwuje się napitki, ale również centra życia towarzyskiego dla lokalnych społeczności. Każdy pub ma unikalną atmosferę oraz wystrój. Swoistego klimatu dodają, prezentowane na ścianach, stare fotografie oraz grafiki.
W irlandzkim pubie – jak widzi to Ciaran Gallagher
Wykonywana w pubach muzyka na żywo jest okazją aby usłyszeć tradycyjne ludowe melodie, jednocześnie współtworzy ona specyficzną atmosferę miejsca. Najstarszy irlandzki pub to The Brazen Head w Dublinie, został otwarty w 1198 roku. Kiedyś było to miejsce spotkań rebeliantów.
Muzyka…
…na żywo jest grana tam każdego dnia. Niesamowita atmosfera i przyjazne spojrzenia pozwolą przybyszowi poczuć się jak w starym filmie.
Owca na swoim terenie
Owce spacerują spokojnie po łąkach, poruszają się po wąskich, krętych drogach, wrzosowiskach, zajmują pobocza lub wygrzewają się na ciepłym asfalcie. To one są u siebie, często dają się pogłaskać, nie dziwi je obecność aut lub turysty z plecakiem. Właściciel stada oznacza je na sierści farbą w określonym kolorze. Kiedy trzeba, przyjeżdża do nich na pastwisko aby dosypać paszy do koryta. W przepędzaniu stada z jednego miejsca na nowe pastwisko pomaga hodowcy wyjątkowo sprytny owczarek irlandzki. Owce są hodowane na wełnę, skórę, mleko oraz mięso. Pieczona jagnięcina to narodowy przysmak całej wyspy.
Kamienny most w miejscowości Bushmills
Bushmills, miejscowość licząca około 2500 mieszkańców w hrabstwie Antrim, swoją nazwę wywodzi od przepływającej w pobliżu rzeki Bush oraz słowa mill, oznaczającego młyn. W dawnych czasach nad brzegiem Bush było tutaj wiele młynów.
Niska zabudowa w miejscowośći Bushmills
Właśnie w tym miasteczku znajduje się Old Bushmills Whiskey. Destylarnię tą uznaje się za najstarszą, nieprzerwanie działającą od 1276 roku.
Beczki z single malt przy wejściu do destylarni
W roku 1608 roku Sir Thomas Phillipps otrzymał od króla licencję na produkcję alkoholu. Obecną nazwę przyjęto w 1784 roku. Współcześnie jest to jest jedyna w Irlandii wytwórnia alkoholu działająca wg zasady „grain to glass” czyli całość produkcji odbywa się na miejscu, w destylarni. W procesie technologicznym nie stosuję się torfu, dzięki czemu trunek ma lekki smak. Aktualnie produkuje się w tu sześć rodzajów whiskey – trzy blendy i trzy single malt.
Reklama Old Bushmills ze starego czasopisma
W 2008 roku wypuszczono na rynek Bushmills 1608 w limitowanej serii dla upamiętnienia 400-setnej rocznicy założenia wytwórni. Bank Irlandii umieścił na swoim 5 funtowym banknocie obraz budynku starej destylarni i tym samym zapewnił darmowo doskonałą promocję firmy.
Na wybrzeżu hrabstwa Antrim
Niedaleko miejscowości znajduje się wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO Grobla Olbrzyma, gdzie Ocean Atlantycki rozbija się o strome bazaltowe klify. Ta oryginalna formacja skalna składa się z przylegających do siebie kolumn kamiennych.
Grobla…
…była odkryta przez biskupa miasta Derry w 1692 roku. Szybko zainteresowało się nią środowisko naukowe. Badania wykazały, że kolumny uformowały się 50-60 milionów lat temu w wyniku erupcji wulkanicznej.
Giant’s Causeway-Grobla Olbrzyma
Większość ma przekrój regularnego sześciokąta. Taki kształt powstaje podczas stygnięcia lawy w procesie pękania ciosowego. Szacuje się, że powstało tu około 37 tysięcy ciasno ułożonych kolumn bazaltowych.
Bazaltowe sześciokąty na Grobli Olbrzyma
Ale irlandzka legenda głosi, że Groblę wybudował Fionn mac Cumhaill. Był on przywódcą wojowników Fianna i chciał przejść do Szkocji suchą stopą, aby pokonać tamtejsze plemiona. Ale po przeprawie ujrzał na drugim brzegu szkockiego olbrzyma. Spanikowany uciekł i przy pomocy swojej żony przebrał się za dziecko. Szkocki olbrzym po przybyciu na ziemie irlandzkie zobaczył to dziecko i przeraził się. „Jeżeli dzieci są tak duże, to jak wielcy będą dorośli?” – pomyślał. W popłochu uciekł do Szkocji. Po drodze porąbał kamienną groblę, aby plemię Fianna nie mogło łatwo przejść i opanować jego szkockich terenów.
The Dark Hedges – 200 letnia aleja bukowa
Bukowa Aleja The Dark Hedges jest atrakcją turystyczną, opisywaną jako jedna z najpiękniejszych w Wielkiej Brytanii. Została założona przez rodzinę Stuartów w XVIII wieku w celu oczarowania gości, odwiedzających ich posiadłość. W ciągu dwustu lat buki urosły do imponujących rozmiarów, a konary utworzyły mroczny tunel.
Legenda…
…głosi, że czasami pojawia się tu duch Szarej Damy. Aleja jest wizytowana przez turystów, ślubne pary, malarzy i fotografów. Obecnie w rodowej siedzibie Gracehill House znajduje się klub golfowy.
Najrówniejsza trawa na świecie
Turystyczne atuty Irlandii Północnej to zachwycające widoki, cuda natury i ruiny zamków. Wszystkie ciekawostki można zobaczyć wędrując wybrzeżem hrabstwa Antrim. Pogoda jest zmienna, jak to na północnym wybrzeżu, należy być przygotowanym na każdą aurę.
Dunseverick Castle – ruiny zamku w hrabstwie Antrim
Drabinki dla turystów w krainie owiec
Mam nadzieję, że moje fotografie z odwiedzanych miejsc, chociaż w części oddają ich urok.
W porcie w Ballycastle
Po dniu często smaganym wiatrem i deszczem, wieczorem należy odpocząć w miejscowym pubie, przy muzyce i szklaneczce rozgrzewającego trunku. To będzie czas na kontemplację, wyciszenie i plany na przyszłość. Ucieczka od codzienności…
Zachęcam do odwiedzin tej części Europy.
Tekst i fotografie: Janina Hebisz-Gliwiak