Mocno tęsknimy już za wiosną, marzą się nam dni cieplejsze, dłuższe i z większą ilością słońca. Nie możemy się doczekać, aż pojawią się pierwsze wiosenne listki, kolorowo kwitnące kwiaty oraz możliwość spacerów wśród zieleni. Żeby to oczekiwanie sobie umilić, proponuję wspomnieć pełne barw święto cesarzowej kwiatów.
Tak tytułuje PIWONIĘ Pan Tomasz Dymny, który jako zastępca dyrektora Ogrodu Botanicznego UWr ds. Arboretum Wojsławice w Niemczy, wraz z współpracownikami, zaprosił 8 i 9 czerwca ubiegłego roku na kwietne obchody. Było rozważnie i romantycznie oraz biało-różowo-purpurowo. A także, jak na placówkę uniwersytecką przystało, edukacyjnie i rozrywkowo. Można stwierdzić, że przebogaty program imprezy zapewnił coś ciekawego dla każdego z odwiedzających.
Przez cały weekend zwiedzających nęcił kiermasz ogrodniczych rozmaitości.
Kiermasz roślin – część na dziedzińcu głównym
Wybierać i przebierać – fragment kiermaszu roślin
Zioła przyprawowe – też w kiermaszowej ofercie
Uwagę naszej redakcyjnej delegacji przyciągnęły, między wieloma innymi atrakcjami, stoiska niemczańskiej pracowni ceramicznej oraz Magii Lawendy. W pobliskiej Niemczy siostry Sabina i Urszula Krasnodębskie – prowadzą pod szyldem S. U. Krasnodębskie (Pracownia Ceramiczna Sabina Krasnodębska) sklepik i warsztat ceramiczny na niemczańskim rynku. Obecne w ceramice Sabiny motywy roślinne w sporej mierze są inspirowane przyrodniczym bogactwem wojsławickiego Arboretum. Obie panie serdecznie zapraszają do swojej stałej siedziby; na pogawędki, warsztaty ceramiczne, zakupy (www.susklep.com, na Facebooku: S.U. Krasnodebskie).
Ceramika z szyldem S. U. Krasnodębskie
Pani Sabina przy stoisku z wyrobami swojej Pracowni Ceramicznej
Czas niemczański w ceramicznym wydaniu
Magia Lawendy – jak mówili stali klienci – to świetnej jakości domowe produkty, a asortyment bogaty. Przebojem, według nich, jest syrop lawendowy – gwarancja pysznej domowej lawendiady, polecali też spray z lawendy, na odświeżenie skóry, wonne zasypianie oraz kojenie podrażnień skórnych. Pani Małgorzata Masternak, właścicielka Magii, zapewnia, że da się na Dolnym Śląsku, a w jej przypadku w Brzeziej Łące, uprawiać tę aromatyczną roślinę (www.facebook.com/magialawendy).
Pani Małgorzata oferuje magię lawendy
Magicznie lawendowy asortyment
Również przez cały czas trwania VIII Święta Piwonii, podziwiać można było trzy wystawy: florystyczną „Letnie romanse z piwoniami” – w wykonaniu florystów ze Stowarzyszenia Florystów Polskich pod dowództwem Krzysztofa Żurka, malarstwa Romana Mrozowskiego (pochodzącego z Dzierżoniowa) – obrazy w stylu street art inspirowane płcią piękną oraz „Paeonia – między nauką a emocjami”. Ekspozycja akwareli, rysunków i botanicznych prac malarskich, z piwonią w roli głównej, dała okazję poznania prac Izabeli Wolskiej-Kuśmider i Jolanty Drozd. Cytując za broszurą towarzyszącą wystawie, Pani Izabela podkreśla „W ilustracji botanicznej ważny jest dla mnie aspekt naukowy, to nie tylko ‚piękny obrazek’, ale portret naukowy rośliny.”, a Pani Jolanta próbuje – malując akwarelowe kwiaty – „Zamknąć w obrazie ich ulotność i moc”.
Zaproszenie na wystawy
Florystycznie…
Streatartowo…
Akwarelowo…
Peonia sportretowana naukowo i artystycznie
Dla wytrawnych oraz ceniących poczucie dobrego humoru piechurów i tropicieli przyrodniczych tajemnic, w niedzielę odbył się Spacer po Arboretum z przewodnikiem – Panem Tomaszem Dymnym, który (oprócz tego, że jest zastępcą dyrektora Ogrodu Botanicznego UWr ds. Arboretum Wojsławice w Niemczy) pełni funkcję kuratora Kolekcji Narodowej Piwonii. Jak zawsze przy takiej okazji, Pan Tomasz zaserwował dawkę solidnej wiedzy, przyprawioną anegdotami, co przyciągnęło liczne grono spacerowiczów.
Spacer z przewodnikiem – przystanek przy buku zwyczajnym czerwonolistnym,
zdobywcą tytułu Europejskie Drzewo Roku 2024
Spacer z przewodnikiem – przy miłorzębie, drzewie – prezencie od dziadka dla wnuka
W tym gronie znalazły się dwie przesympatyczne wrocławianki; Małgorzata i Maryla, wyróżniające się pięknymi, własnoręcznie wykonanymi, kwietnymi nakryciami głowy. Ich dzieła powstały podczas „Piwoniowego zawrotu głowy”, czyli warsztatów robienia kwietnych wianków pod kierunkiem florystki Jolanty Supel. Jeśli ktoś stwierdził, że zdolności do plecenia artystycznego nie posiada, mógł skorzystać z gotowych wianków, dostępnych na jednym z kiermaszowych stoisk.
Dwie przesympatyczne wrocławianki
Warsztaty robienia kwietnych wianków, pod kierunkiem florystki Jolanty Supel,
cieszyły się ogromnym powodzeniem
Wianki dla wszystkich – w gotowym asortymencie kiermaszowym
Temat główny spaceru z przewodnikiem – prezentacja kolekcji piwonii – musiał co nieco (ze względu na przyspieszone wczesną i gorącą wiosną 2024 przekwitnięcie peonii) ulec modyfikacji, jednakże dla najwytrwalszych łazików zakończenie było „z tematycznym przytupem” – poczęstunek z motywem botanicznym: herbatka piwoniowa i ciasteczka z płatkami piwonii. Mimo przeszkód klimatycznych w plenerze, kwitnące okazy peonii można było zapoznawać i podziwiać (wzrokowo i węchowo) pod dachem, w części wystawowej arboretum.
Podziwianie fotograficzne…
… i węchowo – wzrokowe
Piwonia chińska odmiana James Pillow
Ubrani w historyczne stroje wolontariusze z Dzierżoniowskiego Ośrodka Wolontariatu przyczynili się do niecodziennej atmosfery Święta. Dzięki ubiorom wypożyczonym z bielawskiej Pracowni Kostiumów i Dekoracji Urszuli Łastowskiej, zadawali szyku, przechadzając się zarówno w plenerze, jak i pod dachem, a jednocześnie mieli okazję zwrócić uwagę na swoją codzienną, bezinteresownie wykonywaną pracę na rzecz innych osób w lokalnej społeczności.
Niecodzienna elegancja – wolontariuszki z Dzierżoniowa wraz z Tomaszem Dymnym
Wielu wzruszeń, także romantycznych, dostarczyły wyjątkowe foto spoty. Piwoniowe kompozycje powstały dzięki współorganizatorom: SFP oraz BOHo – Bramy Ogrodu Hortipol. Zwiedzający cierpliwie czekali w kolejkach na swoją szansę wykonania w nich pamiątkowego ujęcia.
Portal w peoniowym anturażu
Miejsce przeobrażania w peoniowego anioła
Piwoniowo zadumać się…
W to niedzielne wczesne popołudnie nastąpiła premiera nowych, na miarę cyfrowych czasów, atrakcji Arboretum Wojsławice: Przewodnika Multimedialnego – aplikacji (darmowej) na telefon mobilny oraz Geoportalu. Spacer z takim przewodnikiem- aplikacją, dzięki cyfrowej technologii, pozwala wyznaczyć trasę, znaleźć drogę do wyznaczonego celu w ogrodzie, obejrzeć zdjęcia, odsłuchać pliki audio, przeczytać opis. Natomiast Geoportal – zawiera mapy fotograficzne, zdjęcia, opisy miejsc i roślin, wirtualne spacery dopełnione dźwiękami nagranymi w Arboretum – ma na celu zachęcić do odwiedzin ogrodu w rzeczywistości, dostarczyć informacji, a także umożliwić cieszenie się ogrodem poza czasem jego otwarcia. Obydwie te atrakcje są ze sobą skorelowane, a znajdzie się je na stronie internetowej wojsławickiego arboretum. Zaistniały dzięki współpracy kierownictwa Ogrodu Botanicznego UWr, Arboretum Wojsławice oraz firm Gapp Fly i Imago Tech.
Piotr Myślicki podczas prezentacji Geoportalu
Od prawej (plan pierwszy): Małgorzata Gębala z AW, Pan Michał z Imago Tech,
Pan Piotr i Pan Tomasz z Gapp Fly
Muzycznej oprawy VIII Świętu Piwonii dostarczył wrocławski chór Ostinato, pod dyrekcją Liliany Jędrzejczak, koncertując ludowo, etniczne i magiczne.
Koncert chóru Ostinato
Oczekując na 13 kwietnia – otwarcie sezonu 2025 w Arboretum Wojsławice – możemy zajrzeć do Geoportalu ( https://arboretumwojslawice.pl/) i planować przyszłe tam spacery.
Tekst i fotografie: Renata Szpyra
Piękne
Dziękuję za komentarz.
Czuliśmy się tam jak w cudnej bajce.
Niecierpliwie czekam na otwarcie wojsławickiego arboretum w sezonie 2025!