I to właśnie te „czarne owce” odpowiedzialne są za to, że miłośnicy jazdy motocyklem nazywani są m.in. dawcami organów. Wśród tych osób górę nad rozsądkiem bierze brawura i zbyt szybka jazda. Myślą, że są nieśmiertelni, że droga należy tylko do nich, ponieważ poruszają się maszynami, które do setki rozpędzają się zaledwie w kilka sekund.
Właśnie takie zachowanie i sposób myślenia prowadzi do największych tragedii. Kierowcę w samochodzie osobowym chronią pasy bezpieczeństwa, poduszki powietrzne, strefy kontrolowanego zgniotu – kierowca motocykla ma jedynie kask. Przy nadmiernych prędkościach może on nie wystarczyć, żeby ocalić Twoje życie.
Brak zrozumienia i wzajemnego szacunku to kolejny niekorzystny czynnik wpływający na bezpieczeństwo uczestników ruchu. A przecież bez względu na to, jakim środkiem transportu się poruszamy, wszyscy chcemy tego samego – bezpiecznie dojechać do celu. Każdy z uczestników ruchu drogowego, czy to pieszy, rowerzysta, motocyklista, kierowca auta osobowego, dostawczego, ciężarowego – powinien szanować innych na drodze.
Wszyscy powinniśmy przewidywać sytuacje podczas jazdy. Mniejsze gabaryty i lepsze przyspieszenie to duża zaleta jednośladów, ale też i pewny mankament. Właśnie dlatego, że motocykl jest mniejszy, inni użytkownicy dróg mogą go zwyczajnie nie zauważyć. Dlatego trzeba być maksymalnie skoncentrowanym na jeździe i przewidywać ruchy jadących pojazdów.
Kierowco – motocyklisto! Bardzo ważna zasada – używaj kierunkowskazów i patrz w lusterka.
Niektórzy kierowcy jednośladów bardzo rzadko używają migaczy, co jest dużym lekceważeniem wobec kierowców samochodów, ale też i pozostałych uczestników ruchu. To samo dotyczy kwestii lusterek wstecznych – są po to, aby mieć świadomość, co dzieje się za nami. Nawet motocykl może blokować przejazd np. karetce pogotowia.
Zadbajmy też o to również, aby być widocznym. Znaczny odsetek wypadków z udziałem motocyklistów jest spowodowany tym, że kierowcy samochodów po prostu ich nie zauważyli. Dlatego jeżdżąc jednośladem, musimy postarać się o to, by być widocznym. Kupując kask wybierajmy ten w jasnym kolorze, a na odzież wierzchnią zakładajmy elementy odblaskowe. Każda taka rzecz powoduje, że jesteśmy bardziej widoczni, łatwi do zauważenia, a co za tym idzie minimalizuje w jakimś stopniu zagrożenie kolizją czy wypadkiem.
Należy uważać również na pieszych. Przepuszczać ich na pasach i pamiętać, że to niechronieni uczestnicy ruchu drogowego.
Policjanci podkreślają, że zastosowanie się do tych wskazówek znacznie poprawi bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg. Najważniejszą dewizą dla kierowców czy pieszych powinno być – bezpieczne, a nie jak najszybsze dotarcie do celu.
Dziś na drogach Dolnego Śląska policjanci będą kontrolować kierowców, którzy otwierają sezon motocyklowy. Sprawdzają nie tylko stan techniczny jednośladu, ale też trzeźwość motocyklistów oraz przestrzeganie przez nich zasad ruchu drogowego.
asp. szt. Monika Kaleta
Sekcja Prasowa KWP