Jesienne kwiaty Wojsławic

0
1154

Wielu gości podziwiało trawy i kwiaty jesieni podczas Festiwalu w wojsławickim Arboretum, wydarzenie, jako dodatkowa atrakcja, skłaniała do wizyty, tym bardziej, że sezon 2023 w Arboretum kończy się 22 października.

 


Kiermasz na dziedzińcu – fragment oferty

 

 

Korzystając z ciepłej, łagodnej pierwszopaździernikowej aury, goście spacerowali po ogrodach oraz odwiedzali stoiska kiermaszu – a czegóż tam nie było! Obowiązkowo – zgodnie z tytułem XIV Festiwalu Traw i Kwiatów Jesieni – sadzonki malowniczych traw i barwnie kwitnących bylin, a poza tym rozmaitości dla zdrowia i do dekoracji; miody, ekologiczne soki i przetwory z owoców, przenośne fontanny, żeliwne pompy, ceramiczne wyroby inspirowane roślinami, cuda-wianki oraz bukiety z suszonych kwiatów i traw, obrazy z mchu, szydełkowe rękodzieło, rdzą malowana biżuteria ogrodowa. Nie sposób wymienić wszystkich oferowanych na stoiskach artykułów, trzeba było po prostu być i zobaczyć.

 

 

 

Cuda-wianki na stoisku Hazie Bazie

 

 

Na kiermaszu – dzieło EviMossArt

 

 

Na dziedzińcu – fragment oferty

 

 

 

Szydełkowe rękodzieło z kiermaszu

 

 

Pompy żeliwne – dekoracyjne i użytkowe

 

 

 

Biżuteria ogrodowa – Rdzą malowane – 1

 

 

Biżuteria ogrodowa – Rdzą malowane – 2

 

 

Ponadto Festiwal oferował różnorodne atrakcje, m.in.: wystawy, warsztaty florystyczne, a nawet spotkanie z autorką książki „Trawy ozdobne” Alicją Maj. W wojsławickiej Galerii zaprezentowano nietypowe odmiany traw ozdobnych, rudbekii i żurawek oraz roślinne kompozycje inspirowane tematem „Kwiatki z wiejskiej rabatki” – emanujące kreatywnością i wywołujące miłe skojarzenia – radowały oczy i dusze zwiedzających. Za te florystyczne piękności podziękowania należą się firmie Vitroflora oraz Paniom Florystkom z Charbielina: Barbarze Dobrzyckiej-Baścik, Józefie Gębali, Annie Rybotyckiej i Agnieszce Sobków. Z kolei twórczość artystycznie uzdolnionych pracownic Arboretum Wojsławice można było docenić poprzez niezwykłe „Roślinne obrazy” z traw i kwiatów jesieni.

 

 

Galeria – część wystawy

 


Kwiatki z wiejskiej rabatki – część ekspozycji – Paw

 

 

 


Kwiatki z wiejskiej rabatki – część ekspozycji – Taczki

 

 

Kwiatki z wiejskiej rabatki – fragment ekspozycji

 

 

 


Suknia z traw miskantu i hortensji autorstwa Agnieszki Bramy

 

 

 


Ukwiecony rower w wojsławickiej Galerii

 

 

 


Okienko – Kwiatki z wiejskiej rabatki – część ekspozycji

 

 

Poza gwarnymi okolicami dziedzińca Arboretum rządziło spacerowanie o rozmaitym charakterze. Spacer turystyczno-edukacyjny „Rośliny cenione i niepożądane” poprowadziła dr Małgorzata Gębala przedstawiając krzewy, trawy i byliny atrakcyjnie prezentujące się w jesiennej odsłonie. Zwiedzający odbywali też spacery stateczne, z podziwianiem jesiennych rabat i nierzadko fotografowaniem oraz – w wykonaniu dzieci – spacery hasające i turlające. Sporo wytrwałych i ambitnych najmłodszych gości (przy wsparciu swoich dorosłych opiekunów) podjęło wyzwanie gry terenowej „Poznajemy wiejskie zwyczaje”. Nawet, gdy nieco później, słońce skryło się za chmurami, nikomu to nie przeszkodziło w podziwianiu przejawów czwartej pory roku. Kwitnące kwiaty, szczególnie intensywnie żółta rudbekia trójklapowa, rozmaite astry, hortensje i majestatyczne pióropusze traw sprawiły, że nie dało się odczuć braku słonecznych promieni.

 

 

Jesienna rabata

 

 

 

 

Okazałe pióropusze traw

 

 

 

 

Przy jesiennej rabacie

 

 

 

 

Okazja do relaksu

 

 

 

 

Spacery wśród rabat

 

 


Zimowit i hortensje – aż się prosi o zdjęcie

 

 

 

Cali w fioletach – hortensja bukietowa Wim’s Red i aster Heinz Richard – w rolach głównych

 

 

 

Gdy słońce przykryły chmury, rudbekia trójklapowa starała się to zrekompensować

 

 

 

Oczywiście, dużą popularnością wśród odwiedzających cieszył się relaks na ogrodowych leżakach i ławeczkach w pięknych okolicznościach, co i nasza redakcyjna delegacja z pełnym przekonaniem poleca. Nie po raz pierwszy bowiem gościliśmy w tej roślinnej krainie barw i zieleni (patrz <https://www.gazetapiastowska.pl/podroze/rajski-ogrod-wojslawice/>), serdecznie dziękujemy za zaproszenie Panu Tomaszowi Dymnemu, zastępcy Dyrektora Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego ds. Arboretum Wojsławice oraz gorąco pozdrawiamy wszystkich pracowników tworzących i dbających o ten piękny ogród.

Tekst i fotografie: Renata Szpyra

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię