Dolnoślązacy (i nie tylko) chętnie spędzają letnie urlopy nad Bałtykiem na Pomorzu Zachodnim. Gospodarze nadmorskich i pobliskich miejscowości, takich jak np. Świnoujście, Międzyzdroje, Dziwnów, Kamień Pomorski, Rewal czy Jarosławiec starają się różnymi atrakcjami umilić gościom pobyt.
Jednym z takich sezonowych wydarzeń, skierowanym zarówno do mieszkańców i przyjezdnych, jest Średniowieczny Jarmark św. Ottona w Kamieniu Pomorskim.
Jarmark odbywa się na placu przy katedrze p.w. św. Jana Chrzciciela i upamiętnia misyjne dokonania katolickiego biskupa z Bambergu, zwanego „Apostołem Pomorza”, patrona archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, bamberskiej i berlińskiej. Organizatorami Jarmarku są Parafia pod wezwaniem św. Ottona w Kamieniu Pomorskim i Stowarzyszenie Centrum Słowian i Wikingów Wolin – Jomsborg – Vineta z Wolina. Oprócz dokonań świętego, ci którzy przybyli 8 czy 9 lipca na tegoroczny, dziewiąty już jarmark, mogli zapoznać się z realiami epoki.
Stoisko z literaturą nt. średniowiecza
Otton, towarzysząc opatowi Henrykowi z Wuelzburga, jako dwudziestoletni kleryk przybył w 1080 roku do Gniezna, prowadził tam szkołę katedralną. Nauczał w języku polskim, znał go bardzo dobrze, choć był narodowości niemieckiej. Potem trafił na płocki dwór księcia Władysława I Hermana, został książęcym kapelanem i wychowawcą jego synów, następnie kontynuował duchowną i dworską karierę na dworze niemieckiego cesarza Henryka IV.
Już jako biskup w 1124 roku, skłoniony zaproszeniem Bolesława Krzywoustego, Otton ponownie zawitał do Gniezna (podróżował przez Pragę, Niemczę i Wrocław) aby wyruszyć stamtąd na misję chrystianizacyjną na Pomorze Zachodnie. Nie popełnił błędu poprzedniego misjonarza, przybyłego rok wcześniej na te ziemie – Bernarda Hiszpana, który nauczał o wierze katolickiej ubrany w ubogie odzienie i będąc na bosaka. Jak łatwo przewidzieć, rzeczony Bernard nie odniósł sukcesu chrystianizacyjnego. Zaś Otton, który wystąpił w całym majestacie biskupa, wspaniałych ceremonialnych szatach, ze świtą duchownych niemieckich i zbrojną polską asystą, wywarł na miejscowej ludności duże i dobre wrażenie. Wkrótce mógł szczycić się pierwszymi masowymi chrztami Pomorzan, jakie zorganizował w Pyrzycach oraz Kamieniu Pomorskim.
Biskup Otton przybywa do Kamienia Pomorskiego…
Goście jarmarku realia epoki mogli sobie uzmysłowić dzięki straganom rekonstruktorów średniowiecznego życia i rzemiosł, była okazja m.in. nabyć podpłomyki, miody, stroje i kosmetyki, zaobserwować treningi i starcia wojów, a nawet spróbować strzelania z łuku oraz przysłuchać się średniowiecznym pieśniom. Koncert muzyki dawnej zabrzmiał dzięki Małgorzacie Kamczyc (Instytut Dźwięków) i Stanisławowi Mazurkowi (Ditonus), współtworzącym zespół Słowiańskie Echa.
Krawiec Jędrzej przy pracy
Była okazja podejrzeć produkcję podpłomyków
Naturalne, średniowieczne pachnidła dla pań i panów
Przejmujący koncert dawnych pieśni w wykonaniu zespołu Słowiańskie Echa
Potyczka średniowiecznych wojów
Potyczka średniowiecznych wojów cieszyła się zainteresowaniem widzów
Współczesne stoisko Nadleśnictwa Rokita
Kulminacyjną atrakcją sobotniego dnia jarmarku była, wzbogacona muzyką i komentarzem, inscenizacja obrazująca przybycie biskupa Ottona do Kamienia Pomorskiego oraz ochrzczenie niejakiego Kacpra. Po zakończeniu inscenizacji goście jarmarku z ochotą wzięli udział w triumfalnym pochodzie biskupa, wiedzionym alejkami jarmarku.
Biskup Otton, a po jego prawicy świeżo ochrzczony Kacper – Bogdan
Triumfalny pochód biskupa Ottona (1)
Triumfalny pochód biskupa Ottona (2)
Pamiątkowa fotka z biskupem Ottonem
Tekst i fotografie: Renata Szpyra