Zwykłe chwile i niezwykłe ujęcia

0
772

W  legnickiej Galerii Ring odbył się wernisaż wystawy Bogdana Dziworskiego. Sylwetkę autora fotografii przybliżył Jerzy Zegarliński z Agencji Zegart, która jest współorganizatorem wystawy.

Retrospektywa „f/5.6”, prezentowana obecnie zarówno w Legnicy jak i w Wiedniu, stanowi przegląd zdjęć wybitnego filmowca, dla którego praca z aparatem stała się wieloletnią pasją. Uważany za arcymistrza fotografii ulicznej i polskiego Cartier-Bressona, Dziworski stworzył czuły i subiektywny dokument polskiego społeczeństwa w latach 60., 70., 80. i 90. Zapisał go w formie czarno-białych zdjęć wykonanych najczęściej z przesłoną 5,6 – stąd tytuł wystawy. Twórczość Bogdana Dziworskiego to nie tylko fotografia uliczna i reportaż z drugiej połowy XX wieku. To również realizowany konsekwentnie, przez dekady, projekt cechujący się ogromnym ładunkiem emocjonalnym. W legnickiej Galerii Ring zobaczyć można 42 zdjęcia, których większość wykonana została w Łodzi, ale na ekspozycji znajdziemy także ujęcia z Belgradu,
Sofii czy Paryża.

„Łódź, lata 60. Ludzie na ulicy, na podwórzach kamienic, w parku, w wesołym miasteczku. Wyraziste twarze, miny, gesty. Gra międzyludzka, przypominająca taniec, mająca coś z miłosnego rytuału, także coś z cyrku. Świat zaskakujący. W pierwszym momencie wydaje się, że te czarno-białe, rodzajowe sceny z ulic i podwórek są reportażem z jakiejś odległej cywilizacji. Ale choć te zdjęcia są pełne obyczajowego szczegółu, nie dominuje w nich spojrzenie socjologa. Nie chodzi w nich o Polskę. Nie jest to ani kolejny sąd nad PRL-em, ani nostalgiczny powrót do czasów młodości. Napięcie wynika tu z relacji fotografa z rzeczywistością. Niezależnie od tego, kiedy i gdzie te zdjęcia zostały wykonane, każde z nich jest całym światem, który obnaża się przed nami, uchwycony w niepowtarzalnym momencie” (fragment eseju Tadeusza Sobolewskiego „Taniec rzeczywistości”, zamieszczonego w albumie „f/5.6”).

Wystawie towarzyszy wydawnictwo zawierające ponad 150 czarno-białych fotografii, kadry z filmów, eseje Adama Mazura, Tadeusza Sobolewskiego i Wojtka Wieteski oraz fragmenty korespondencji Autora z Andrzejem Wajdą. Publikację zakupić można w Galerii Ring i Galerii Sztuki.

Ekspozycja “f/5.6” Bogdana Dziworskiego będzie prezentowana w Legnicy do 18 kwietnia.
Organizatorzy zapraszają wszystkich serdecznie do odwiedzenia Galerii Ring. Ekspozycja została dostosowana do osób mówiących w języku ukraińskim.

(galeria)

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię