WRZEŚNIOWA ODSŁONA PROJEKTU „SO WHAT?!” NEW BONE

0
303

Wrocławska Fundacja ART&FLOW zaprasza na kolejny koncert jazzowy z cyklu „SO WHAT?!” Tym razem 21 września w Ośrodku Kultury w Miliczu zabrzmi muzyka kwintetu NEW BONE, którego liderem jest trębacz Tomasz Kudyk.

Podczas koncertu usłyszymy autorskie utwory zespołu z albumów „Longing” i „Follow Me”, a także aranżacje kompozycji Tomasza Stańki i Wojciecha Karolaka. Wstęp na koncert jest wolny.

Koncertowi towarzyszyć będzie wernisaż i wystawa fotografii Lecha „Jazzografa” Basela, laureata licznych nagród, finalisty tegorocznego konkursu Jazz World Photo oraz kuratora 6 edycji konkursu MK Jazz Foto im. Marka Karewicza na Międzynarodowym Festiwalu Jazz nad Odrą. Wystawa potrwa do

NEW BONE

Tomasz Kudyk – trąbka, flugelhorn
Dominik Wania – fortepian
Maciej Adamczak – kontrabas
Grzegorz Masłowski – perkusja

Sobota, 21.09.2024, godz. 19.00
Ośrodek Kultury w Miliczu
Wstęp wolny 

Wystawa fotografii: Lech „Jazzograf” Basel
21.09-31.10.2024, Kino Capitol w Miliczu
Wernisaż: 21.09.2024, godz. 18.00 – przed koncertem NEW BONE

O ZESPOLE NEW BONE

New Bone to kwintet tworzony przez uznanych artystów, który kilkoma autorskimi płytami ugruntował swoją pozycję na polskim rynku jazzowym. Zespół powstał w 1996 r.
i koncertuje zarówno w Polsce, jak i zagranicą, zyskując uznanie wśród odbiorców oraz krytyków. Do tej pory formacja zaprezentowała się m.in. podczas Międzynarodowego Delhi Jazz Festival w Indiach, Varna Summer International Jazz Festival w Bułgarii Art Jazz Cooperation w Ukrainie oraz dwukrotnie na Biaorusi – w Filharmonii Narodowej w Mińsku oraz w Teatrze Dramatu i Muzyki w Brześciu.

Założycielem i liderem New Bone jest trębacz Tomasz Kudyk, który jest również autorem większości kompozycji wykonywanych przez zespół. W skład formacji, oprócz lidera, wchodzą wybitni muzycy – laureaci ogólnopolskich i zagranicznych konkursów, którzy realizują projekty z czołowymi artystami polskiej sceny muzycznej: pianista Dominik Wania, saksofonista Bartłomiej Prucnal, kontrabasista Maciej Adamczak oraz perkusista Dawid Fortuna.

………………………………….

Zespół prowadzony mądrze przez lidera gra własną, oryginalną muzykę,  w której słychać to, co najważniejsze w jazzie. Groove, swing, doskonałe  brzmienie, dojrzałe solówki, dbałość o formę i wreszcie piękny balans pomiędzy  szacunkiem dla tradycji,
a nowoczesnym progresywnym myśleniem muzycznym.  To cechuje tylko artystów
z najwyższej półki.  

 Jarek Śmietana, Jazz Forum

Płyta „Follow me” to festiwal aranżerów. Kwintet gra wybornie. Bębny i bas  swingują równo i razem, pianista udowadnia po raz kolejny swoją najwyższą,  światową klasę, a frontmani radzą sobie z arcytrudnym materiałem tak świetnie, że słuchacz nie domyśla się nawet, jak z trudnym zadaniem przyszło im się  zmierzyć.  

Piotr Baron, Jazz Forum

Więcej o zespole na stronie: www.newbone.eu

O WYSTAWIE

Nazywam się Basel. Lech „jazzograf” Basel. Od ponad 50 lat jestem wielkim miłośnikiem jazzu. Problemy ze słuchem spowodowały przekierowanie mojej pasji w dziedzinę fotografii, oczywiście jazzowej.

To jest niesamowite, jak wielu wspaniałych ludzi poznałem na swojej drodze życiowej. Ludzi jazzu, których zapewne nigdy nawet bym nie spotkał, gdyby nie jazz.

Niesamowite jest i to, w ilu wspaniałych byłem miejscach, które od zawsze pozostawały wyłącznie w sferze moich marzeń. Gdyby nie jazz, nigdy zapewne nie dotarłbym do „mojego” miasta Basel, nie spacerowałbym po ulicach Kopenhagi od klubu do klubu jazzowego, nie szalałbym we Lwowie od rana do rana w towarzystwie jazzowych przyjaciół z całego świata, nigdy Londyn nie dotknąłby spodów moich butów, a Nowy Jork nigdy nie byłby już tym samym miastem, gdyby nie moja w nim niespodziewana wizyta …

Żarty żartami, ale jakby na to nie patrzeć, jazz odegrał w moim życiu bardzo ważną rolę. Przeszedłem drogę od szarego inspicjenta na Festiwalu Jazz nad Odrą w 1973. roku po „jazzografa” , wyróżnianego na światowych konkursach fotografii jazzowej, redaktora JazzPressu, kuratora MK Jazz Foto, konkursu fotograficznego im. Marka Karewicza.

Lech „ Jazzograf” Basel

O PROJEKCIE „SO WHAT?!”

Nazwa projektu „SO WHAT?!” nawiązuje do tytułu jednego z najbardziej znanych utworów Milesa Davisa z kultowego albumu Kind of Blue” i obejmuje 5 koncertów wybitnych artystów polskiej sceny jazzowej. Ideą cyklu jest promocja twórczości jazzowej oraz prezentacja zróżnicowanej stylistycznie muzyki w mniejszych miejscowościach na Dolnym Śląsku, w których jazz gości bardzo rzadko i w których mieszkańcy nie mają możliwości obcowania z tym gatunkiem muzycznym na co dzień. Pomysłodawcą projektu jest wrocławski muzyk i animator kultury, Jakub Olejnik, a organizatorem – Fundacja ART&FLOW. W ramach cyklu odbyły się koncerty Piotr Schmidt Quartet w Trzebnicy Mateusz Pałka Trio w Dusznikach-Zdroju. Projekt jest dofinansowany z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego oraz z Funduszu Promocyjnego Związku Artystów Wykonawców STOART.  Sponsorem projektu jest firma MODERN ART – Krzysztof Szukała.

Kolejny koncert w ramach cyklu „SO WHAT?!”
TOMASZ PRUCHNICKI QUARTET, 31 października 2024, Centrum Kultury w Sycowie

Serdecznie zapraszamy!

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię