Srebro coraz bliżej

0
1087

Zbliża się 42. edycja Legnickiego Festiwalu SREBRO. Przegląd najnowszych zjawisk i trendów w dziedzinie współczesnej biżuterii autorskiej i małego designu, organizowany przez Galerię Sztuki w Legnicy przyciągnie szerokie grono artystów-złotników, projektantów i miłośników designu z całego świata, zamieniając Legnicę w stolicę awangardowego złotnictwa. Wydarzenie odbędzie się – zgodnie z tradycją – w maju.

Kulminacja Festiwalu przypadnie na 13-14 maja, dostarczając emocji w postaci wernisaży wystaw i wydarzeń towarzyszących, oraz ogłoszenia wyników głównego punktu programu Festiwalu: 30. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej DOTYK. Przypomnijmy – konkurs dedykowany jest projektantom i twórcom biżuterii artystycznej i już od ponad 30 lat promuje kreatywne poszukiwania w obrębie biżuterii artystycznej, a zarazem – twórcze wypowiedzi na temat problemów współczesnego świata. Tematem bieżącej edycji Konkursu został DOTYK, zmysł nierozłącznie związany z biżuterią, niosący szczególny ładunek intymności i bezpieczeństwa, ale też – w czasie globalnej pandemii i eskalacji konfliktów zbrojnych – lęku i zagrożenia.

W tym roku do Galerii nadesłano 426 prac, autorstwa 240 artystów z 30 krajów. Zostały one ocenione przez międzynarodowe jury, które obradowało w dniach 30.-31. marca, w składzie: profesor Sławomir Fijałkowski (Polska), wieloletni juror i konsultant merytoryczny Festiwalu, prowadzący Pracownię Designu Eksperymentalnego na Wydziale Architektury i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, specjalista w zakresie projektowania produktu i biżuterii, uczestnik, organizator oraz kurator wielu wystaw biżuterii i wzornictwa; profesor Miroslav Cogan (Czechy) – teoretyk i historyk sztuki z wieloletnim dorobkiem naukowym, absolwent Uniwersytetu Masaryka w Brnie, kurator zbiorów sztuki pięknej i biżuterii w Muzeum Czeskiego Raju oraz kurator międzynarodowych sympozjów biżuterii w Turnovie a także autor licznych publikacji na temat sztuki złotniczej; Sofia Björkman (Szwecja) – artystka-złotniczka i kuratorka, prowadząca galerię i studio biżuterii PLATINA; Nastya Ivlieva (Rosja/ Włochy) – redaktorka cyfrowego magazynu o współczesnej sztuce złotniczej LOST IN JEWELS, specjalistka i konsultantka w zakresie designu, sztuki i mody oraz Małgorzata Kalińska (Polska) – doktor na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, wielokrotnie nagradzana (także podczas zeszłorocznej edycji legnickiego Konkursu) artystka-złotniczka, jak również malarka. Werdykt jury poznamy podczas kulminacji, a zakwalifikowane – 48 obiektów autorstwa 13 krajów – i nagrodzone prace zostaną zaprezentowane podczas głównej wystawy Festiwalu w Galerii Sztuki.

Podczas SREBRA w tym roku zobaczymy łącznie 13 wystaw (w tym także fotografii i plakatu). Zobaczymy na nich prace znakomitych twórców awangardowej biżuterii oraz najciekawszych debiutantów m.in. z Polski, Niemiec, Belgii, Meksyku i Chin.

W tym roku zobaczymy wystawy indywidualne m.in. z cyklu Sylwetki Twórców, przybliżającego zarówno wybitne osobowości awangardowego złotnictwa, jak i ciekawe postawy twórcze młodych projektantów, prezentacje z cyklu Srebrne Szkoły, przedstawiającego wyższe uczelnie specjalizujące się we współczesnej biżuterii i designie oraz Debiuty. Czeka nas również przekrojowy pokaz biżuterii artystycznej powstającej po roku 2000 – w ramach wystawy Międzynarodowej Kolekcji Współczesnej Sztuki Złotniczej ze zbiorów Galerii Sztuki w Legnicy. Ekspozycja będzie miała swoje odzwierciedlenie w sieci, gdzie opublikowane zostaną modele 3D wybranych prac.

W ramach tegorocznego Festiwalu zobaczymy także wystawę ponad 100 prac członków Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych, które od ponad 30 lat zrzesza polskich artystów-złotników i projektantów biżuterii. W Legnicy będzie można zobaczyć także projekty biżuterii nagrodzone i zakwalifikowane w tegorocznym 26. Międzynarodowym Konkursie na Projekt Biżuterii z Bursztynem AMBERIF DESIGN AWARD: Bursztyn jako nagroda!, organizowanym przez Międzynarodowe Targi Gdańskie. Uzupełnieniem dla wystaw biżuterii będą pokonkursowe ekspozycje fotografii oraz plakatów, których tematyka odnosi się do hasła 30. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej DOTYK.

Wystawy będą dostępne nieodpłatnie w ośmiu lokalizacjach w sercu Legnicy: w Galerii Sztuki oraz Galerii Ring, Muzeum Miedzi, Holu Teatru im. Modrzejewskiej, Galerii Satyrykon, w Galerii Srebra pod Przepiórczym Koszem, w Otwartej Pracowni Sztuki (ul. Chojnowska 19), oraz w Hotelu Qubus.

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię