Seminarium Edukacji o Ziemiach Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej

0
455

Niewątpliwym sukcesem Powiatu Legnickiego, naszą dumą i inspiracją dla innych jest konkurs literacki pn.: „Pamiętnik Pokoleń”. Kiedy w 2015 roku narodził się zamiar ogłoszenia konkursu, jego pomysłodawczyni ówczesna Starosta Legnicki Janina Mazur nie przypuszczała, że w 2023 roku realizować będziemy IV edycję tego wydarzenia.

Sukces „Pamiętnika Pokoleń”, spisane i opublikowane historie rodzin oraz niesłabnące zainteresowanie tym projektem edukacyjnym dowodzą, że Kresy Wschodnie są nam – Polakom – szczególnie bliskie. Historyczne i kulturowe dziedzictwo tych ziem jest nierozerwalnie związane z naszą Ojczyzną i odgrywa w jej dziejach bardzo ważną rolę. Projekt przyczynił się do ocalenia pamięci o przesiedlonych Polakach, pokazał ich świat, często bolesne historie rodzinne, ale przede wszystkim nie pozwolił zatrzeć pamięci o tamtych tragicznych wydarzeniach.

W dniach 27-30 lipca br. w miejscowościach Lublin – Lubaczów odbyło się Seminarium Edukacji o Ziemiach Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej. Z Powiatu Legnickiego zaproszone zostały: Wicestarosta Legnicki Janina Mazur oraz Pani Halina Kiliś nauczycielka języka polskiego w Powiatowym Zespole Szkół w Chojnowie. Celem seminarium była wymiana doświadczeń pomiędzy przedstawicielami różnych jednostek systemu edukacji, którzy w swoich dotychczasowych działaniach podejmowali ciekawe inicjatywy związane z popularyzacją wiedzy o dziedzictwie historyczno-kulturowym Ziem Wschodnich dawnej Rzeczypospolitej.

Jednym z punktów Seminarium był Festiwal Dziedzictwa Kresów zatytułowany „Jak rozmawiać o Kresach w szkole?”, który odbywał się w Miejskim Domu Kultury w Lubaczowie. Podczas Ogólnopolskiego Spotkania Środowisk Kresowych prelegenci przedstawiali projekty, przedsięwzięcia edukacyjne, zrealizowane i kontynuowane inicjatywy, które odniosły sukces w ich regionie. Przedstawicielki Powiatu Legnickiego omówiły założenia i cel konkursu literackiego „Pamiętnik Pokoleń” oraz zaprezentowały uczestnikom trzy publikacje, będące zbiorem prac laureatów kolejnych edycji przedsięwzięcia.

Uczestnicy Seminarium mieli również wyjątkową okazję zwiedzić: Muzeum Narodowe w Lublinie, przepiękne zabytki Zamościa, Dwór w Krasieninie związany z Ireną Kosmowską – patronką Szkoły Podstawowej w Bieniowicach, Muzeum Kresów Wschodnich w Lubaczowie oraz Cerkiew św. Paraskewy w Radrużu.

Udział w Seminarium wzięła także grupa działaczy kresowych z sąsiedniego powiatu bolesławieckiego z Panią Barbarą Smoleńską – Prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.

Źródło foto: Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię