Roma Pilitsidis: Przestrzenie równoległe

0
2323

Roma Pilitsidis, Głogowska artystka, jedna z najbardziej charakterystycznych i dojrzałych artystycznie twórczyń Zagłębia Miedziowego, po raz kolejny prezentuje swoje obrazy w legnickiej Galerii Sztuki.

Wprawdzie od indywidualnej wystawy tej cenionej autorki w Legnicy minęło ponad dziesięć lat, ale fani jej elektryzujących, abstrakcyjnych płócien mają okazję oglądać je w naszym mieście dość systematycznie, choć w pojedynczych egzemplarzach. Ostatnio na zbiorowej ekspozycji 40 a nawet 47 Jubileuszowa niezależność Galerii Sztuki w Legnicy, zorganizowanej pod koniec zeszłego roku.

Roma Pilitsidis od wielu lat bierze też udział w środowiskowych pokazach grupowych realizowanych od paru dekad pod nazwą Wystaw Plastyki Zagłębia Miedziowego. Galeria Sztuki odnotowała już 27 edycji tego wydarzenia, wiele z nich z udziałem wspomnianej autorki oraz jej życiowego partnera – malarza i poety Telemacha Pilitsidisa. Artystka jest także wielokrotną laureatką wystaw Zagłębia. W roku 2001 i 2006 wyróżniono ją nagrodą Prezydenta Miasta im. Bronisława Chyły, a w roku 2015 – wyróżnieniem honorowym.

Obecna prezentacja nosi tytuł „Przestrzenie równoległe”. Dokumentuje najnowsze dokonania malarki, choć prócz obrazów z ostatnich lat, na ekspozycji zobaczymy również prace wcześniejsze. Wszystkie utrzymane w jednakowym, zgeometryzowanym stylu, pełne namiętności i ruchu, ujęte w zrównoważone, uporządkowane układy. Roma Pilitsidis – jak określił jeden z krytyków – tworzy malarstwo bardzo osobiste, będące odzwierciedleniem jej wewnętrznego świata – wyciszonego, ciepłego, często jakby zasnutego mgiełką tajemniczości, a może melancholii, zawsze wyraźnie poszukującego ładu i porządku, nadrzędnego układu systematyzującego odczucia, refleksje i doświadczenia. Więcej o twórczości głogowianki w przygotowanym na okoliczność wystawy katalogu, który będzie dostępny na otwarciu.

Dodatkowe spotkanie z Romą Pilitsidis zaplanowano na 5 kwietnia. Wówczas autorka niemal 30 wystaw indywidualnych, uczestniczka ponad 60 pokazów grupowych, a jednocześnie także wieloletnia pracownica Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Głogowie oraz pedagożka Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Zielonogórskiego opowie nie tylko o swej twórczości, ale również o innych doświadczeniach na polu sztuk plastycznych.

Wstęp na wszystkie wydarzenia wolny.

Wystawa czynna  do 14.04., spotkanie autorskie: 5.04., godz. 18:00 – Galeria Sztuki (Pl. Katedralny 1)

 (Galeria Sztuki)

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię