„Radiowy KaOwiec” spotkanie z Pawłem Skrzywankiem

0
220

Zapraszamy na spotkanie promujące książkę „Radiowy KaOwiec, czyli kulturalnie o Wrocławiu” wydaną przez Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu. Z Pawłem Skrzywankiem o jego pracy i działalności społeczno-kulturalnej porozmawia dyrektor Ossolineum, Łukasz Kamiński. 14 marca 2025, godz. 17.00, Muzeum Pana Tadeusza Oddział Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.

O książce: „Znakomicie powiedziane i doskonale napisane. Felietony radiowe Pawła Skrzywanka to nie tylko kronika wrocławskiej kultury okresu pandemii, ale też jej bogate dzieje po roku 1989. Niezwykły dokument czasu ukazujący zdarzenia i ludzi, o których należy pamiętać. Głos ważny i wolny, wolność ubezpieczający”.

 

Paweł Skrzywanek (ur. 1965) – wrocławianin, absolwent historii na Uniwersytecie Wrocławskim, od trzydziestu lat związany z „uzdrowiskowością”. Obecnie zarządzający Uzdrowiskiem Sopot. W latach 80. XX w. działacz opozycyjnych, niezależnych organizacji studenckich. Radny i wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia I kadencji. Animator kultury. Uczestnik wielu przedsięwzięć związanych z promocją działań artystycznych i ochroną zabytków. Inicjator wpisu Hali Stulecia we Wrocławiu na Światową Listę UNESCO. Autor licznych scenariuszy filmowych promujących dziedzictwo kulturowe Dolnego Śląska oraz artykułów popularyzujących historię regionu. Za swoją pracę i działalność społeczną wielokrotnie odznaczany i nagradzany. Swoje felietony radiowe wygłaszał na falach Radia Rodzina w latach 2021–2024. Było ich blisko sto pięćdziesiąt.

Prowadzący Łukasz Kamiński – dyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, historyk specjalizujący się w historii Polski po 1945 r., w szczególności okresu okupacji sowieckiej i PRL. Studiował i doktoryzował się na Uniwersytecie Wrocławskim. Jest pracownikiem Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Zajmuje się najnowszą historią Polski, szczególnie problematyką opozycji i oporu społecznego wobec reżimu komunistycznego w latach 1944–1989. W latach 2009–2011 był dyrektorem Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej, a w latach 2011–2016 prezesem Instytutu Pamięci Narodowej.

14 marca 2025, godz. 17.00
Muzeum Pana Tadeusza
Oddział Zakładu Narodowego im. Ossolińskich
Rynek 6, Wrocław
Dziedziniec Kamienicy pod Złotym Słońcem

Organizator:
Zakład Narodowy im. Ossolińskich
Muzeum Pana Tadeusza Ossolineum
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię