Pozwolę sobie na odrobinę prywaty. Gdy we wrześniu 1986 roku w kawiarence legnickiego Wojewódzkiego Domu Kultury, przy obecnej ul. Nowy Świat, robiliśmy (czyli Remi Pulwer z ekipą), koncert na którym wystąpiły: PSTROCO, LIGA ANTYWERBALNA, OSCAR MATZERATH, MIKROFONY KANIONY i ROBOTNIK PLOIT – nie byłbym w stanie sobie wyobrazić, że niemal cztery dekady później, jeszcze ktokolwiek z tego zestawu pokaże się na scenie. Ale udało się.
Prawie trzydzieści lat potem poznałem powracającego z emigracji Arturo, z którym muzykujemy sobie w The Vets. I po latach dowiedziałem się o jego wpływie na to, co Strefa Destrukcji grała na początku lat 80. Świat jest mały.

Eryk i Arturo: …a pamiętasz jak to ponad czterdzieści lat temu…
„Czerwone Miasto”…
…to wyjątkowy projekt Atrament Records i Legnickiego Centrum Kultury. Podwójna płyta Strefy Destrukcji „Ekshumacja 1981-1986” to dziesiąta pozycja w tej serii. Muzyka i książka dokumentująca historię Strefy Destrukcji, grającej pod koniec „kariery” pod nazwą Robotnik Ploit.
Eryk, Manat, Zioło, Krzysiek, Druciak to postacie, które zapisały się w historii legnickiego punk rocka.
Liderzy Strefy potem poszli muzycznie w różnych kierunkach. Eryk podążył drogą korzeni bluesa i rock’n’rolla jako m.in. NOCNE BOOGIE, a Manat eksperymentował w obszarach niemal jazzującego hard cora m.in. w SERTYŻUR.

Jak to leciało?

Starsi panowie z SD

Manat sobie z Marcinem Andrzejewskim gada…

Pierdolę wszelkie układy

Też was lubię

Niezły zestaw – Cirostratus i Strefa Destrukcji na scenie

To ich robota…

…i tort na urodziny Manata
Strefa de..
… czyli cykl imprez muzycznych kreowanych przez Pawła Jurczyka (człowiek, któremu należy się ogromny szacunek za to, co robi dla legnickiej muzyki) to idealne miejsce na premierę wydawnictwa poświęconemu Strefie Destrukcji.

Paweł Jurczyk – skromny człowiek, dzięki któremu legnicki rock nie będzie zapomniany
29 listopada było godnie. W legnickiej „Spiżarni” zagrała wielka gwiazda punk hc – ABADDON, złotoryjski zespół NO I CHUJ (w składzie m.in. Arturo inspirujący SD oraz weterani złotoryjskiej sceny punk z lat 80) oraz KRWAWY OKRES – zespół z Krakowa w którym aktualnie gra Manat.
Nie zabrakło coverów Strefy Destrukcji, z Erykiem, Zioło, Druciakiem, Krzyśkiem na scenie. Jeden ze sztandarowych numerów – „Układy” – też usłyszeliśmy w roku 2025, na scenie w „Spiżarni”, na żywo!

Pałker z Krwawego Okresu dawał radę

…takie zakręcone Joy Division

Krwawy Okres

Młoda krew ze Złotoryi

Punk szydera

NiC ze Złotoryi

…czad ABADDON – mocni jak zwykle, mega koncert

Całość sprawnie poprowadził mistrz ceremonii konferansjerskiej – Marcin Andrzejewski [na fotce powyżej]
Wśród publiczności wielu weteranów legnickiej sceny rockowej. Byli między innymi muzycy Cirostratus, Ligi Antywerbalnej, The Less, Obstawy Prezydenta, DTV2, Działu Zbytu.

Przerwa na papierosa – pierwszy z prawej Sławek Sobieski (OBSTAWA PREZYDENTA, Z DZIELNI CHŁOPCY)

Gruby (m.in. Speedy Gonzales, The Less) i Eryk (m.in. Strefa Destrukcji, Nocne Boogie)

Anton (Liga Antywerbalna i właściciel legendarnego legnickiego Garażu 77 w zaułkach ulicy Torowej, gdzie trochę fajnych kapel miało próby) oraz Druciak (Strefa Destrukcji) wspominają stare czasy
Nie mogło zabraknąć zarówno wśród publiczności, a potem na scenie, największego dokumentalisty legnickiego rocka – emerytowanego hutnika – Pana Zbyszka czyli Tymka (pirackie – czyli nielegalne – Muzyczne Radio Legnica Studio A, działające w głębokim PRL-u od roku 1972). To dzięki jego nagraniom można zebrać archiwalne dźwięki takich kapel jak Strefa Destrukcji. Ale o Tymku to więcej innym razem…

Tymek, w czapeczce, dzierży mikrofon w dłoni – od kilkudziesięciu lat nagrywa niemal wszystko w legnickim rocku
Komplet…
… wydawnictw poświęconych zespołowi Strefa Destrukcji czyli: „Ekshumacja 1981-86” 2 CD, książka (94 str.) i przypinka dostępna w cenie 45 zł + ewentualne koszty wysyłki.

…i żeby Atrament Records nie zapomniało, że jeszcze kilka kapel legnickich warto wydać na sidikach „Czerwonego Miasta”
…jest osiągalna: w Legnicy – Galeria Satyrykon (Rynek 36), lub zamawiając pod adresem: czerwone.miasto@lck.art.pl


Z prawej Kajetan ze Złotoryi – mistrz focenia metalowopunkowego

Eryk z autorem artykułu
Marek Szpyra
Fot. Renata Szpyra































