Decyzją jury pod przewodnictwem Zbigniewa Żmudzkiego, zgłoszony do konkursu 19th FilmAT Festival film „Wędrowcy Karkonoszy”, otrzymał pierwszą nagrodę w Konkursie Międzynarodowym w temacie Dokumenty i reportaże, w kategorii: Nauka i dzika przyroda/Dokument do 90 minut.
W trakcie uroczystości wręczania nagród uczczono pamięć Macieja Kieresa minutą ciszy. Ceremonia Wręczenia Nagród, która odbyła się 7 lutego 2025 roku w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. Nagrodę w imieniu autorów, również reżysera Macieja Kieresa, odebrał Daniel Jasiński.
Film dokumentalny „Wędrowcy Karkonoszy” – w reżyserii: Macieja Kieresa, Igora Wójcika, Daniela Jasińskiego – opowiada o historii patrzenia, poznawania i zagospodarowywania Karkonoszy przez człowieka. Wędrowiec w Karkonoszach zanurza się w świat magiczny, świat w którym przez wieki mieszka Duch Gór – strażnik karkonoskich skarbów. Człowiek wędrujący w góry chciał zdobyć te skarby, opanować przestrzeń gór, podbić je. Góry były jednak krainą śmiertelnie niebezpieczną, dziką i niezależną od człowieka. W istocie zwanej Duchem Gór, Karkonoszem czy Rubezahlem odbija się wielowiekowa historia konfliktu i relacji człowieka z siłami górskiej przyrody. Duch Gór posiadał w historii wiele twarzy, przedstawiany jest – jako mściwy i kapryśny duch, który karze tych, którzy nie mają szacunku do gór, jako demon albo jako dobroduszny opiekun, który pomaga zagubionym wędrowcom. Wędrowiec w Karkonoszach obcuje nie tylko z przyrodą ale odkrywa w górach świat ponad zmysłowy, który uwiecznia w karkonoskiej poezji, malarstwie i literaturze, a postać Wędrowca jest uniwersalnym symbolem człowieka poszukującego w górach tajemnicy, piękna i wolności od cywilizacji.
Udział biorą: Piotr Gryszel, Ivo Łaborewicz, Romuald M. Łuczyński, Zbigniew Kulik, Edyta Patro, Andrzej Raj, Agata Rome-Dzida
Reżyseria: Maciej Kieres, Igor Wójcik, Daniel Jasiński
Scenariusz: Daniel Jasiński
Współpraca scenariuszowa: dr Beata Lejman
Zdjęcia: Jerzy Szota, Artur Stroiński, Jarosław Radwański
Dźwięk: Jerzy Szota, Bartosz Kieres
Montaż i postprodukcja: Jerzy Szota
Ilustracje i animacje: Paweł Kardis – Kardisart
Opieka naukowa: dr Beata Lejman
Koprodukcja: TVP Historia, TVP3 Wrocław, Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu
Projekt jest dofinansowany z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego oraz Fundacji KGHM
Cykl filmów dokumentalnych o Dolnym Śląsku
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu jest inicjatorem unikalnego polskiego cyklu filmowo-edukacyjnego „Dolny Śląsk Pełen Historii”.
Ideą projektu jest „bawiąc uczyć, ucząc bawić” poprzez realizację fabularyzowanych i niefabularyzowanych filmów dokumentalnych, a celem popularyzacja wiedzy kulturowo-historycznej o Dolnym Śląsku oraz promocja regionu wśród polskiego społeczeństwa i zagranicą. Filmy emitowane są na antenach telewizji polskiej, są dostępne w Internecie bez opłat, a w ramach projektu każde liceum i biblioteka powiatowa w regionie otrzymuje film wydany na płycie DVD.
Jako jedyni w Polsce systematycznie zdobywamy doświadczenie i wiedzę jeśli chodzi o realizację filmów kostiumowych i historycznych. Podczas realizacji angażujemy grupy rekonstrukcyjne z Dolnego Śląska, Polski, Czech i Słowacji. Do roli statystów chętnie zapraszamy mieszkańców Dolnego Śląska, a przy produkcji współpracujemy z instytucjami w kraju oraz w regionie Dolnego Śląska.
Produkcja realizowana jest we współpracy z TVP Wrocław oraz przy wsparciu i dofinansowaniu z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.