„Łemkowskie Jeruzalem”

0
675

Legnicka Galeria Sztuki po raz siódmy gości projekt realizowany przez Zjednoczenie Łemków – Łemkowskie Jeruzalem. Przygotowana w jego ramach wystawa „Obcowanie” przenosi nas do świata społeczności łemkowskiej – niewielkiej grupy etnicznej, która od lat zachowuje i pielęgnuje swoją tożsamość.

Zwiedzając ekspozycję zetkniemy się więc z żywą kulturą Łemków i przekazywanymi z pokolenia na pokolenie opowieściami, których echa są obecne w obrazach, na tkaninach, w starych zdjęciach i tekstach. To intymne spotkanie ze społecznością, która jest blisko nas – spośród ponad 10 tysięcy osób deklarujących narodowość łemkowską w Polsce aż połowa zamieszkuje Dolny Śląsk.

Zaproszeni…

… do wystawy artyści stworzyli realizacje odnoszące się kultury materialnej Łemków: strojów, biżuterii, architektury świeckiej i sakralnej, pamiątek czy fotografii rodzinnych. Na ekspozycji zobaczymy m.in. stworzone z wielobarwnych koralików krywulki – elementy kobiecego ubioru, które pełniły rolę nie tylko amuletu o symbolice solarnej, ale i znaku statusu społecznego.

Zawarte…

… w tytule tegorocznej odsłony Łemkowskiego Jeruzalem . Obcowanie rozumiemy jako: obcowanie z kimś, z czymś. To współuczestniczenie w obecności, bycie w pobliżu, chciane lub niechciane sąsiedztwo tego, co postrzegamy, jako inne i odrębne. Najprościej mówiąc w obcowaniu obcujemy z obcym, ocieramy się o jego obecność. – wyjaśniają organizatorzy – Obcowanie zakłada współuczestniczenie, wymianę. Nie musi się to odbywać wyłącznie tu i teraz, nie chodzi o czysto fizyczne sąsiedztwo. Obcujemy z czasem minionym, dotykając śladów, słuchając opowieści. Obcujemy z przodkami, z przeszłością. Również obcowanie z samym sobą nie jest czymś łatwym – wywołuje uczucie zaskoczenia, zadziwienia, zawstydzenia, zwątpienia.

Ekspozycja…

… jest dostępna w Galerii Sztuki (pl. Katedralny 1) do 14 listopada, od wtorku do niedzieli w godz. 12.00-18.00. Finisaż wystawy 13.11. o godz. 17:00, natomiast spotkanie z autorami wystawy – 14.11. o godz. 12:00. Autorzy koncepcji wystawy: Anna Bas, Joanna Zemanek, Grzegorz Sztwiertnia, Autorzy prac prezentowanych na wystawie: Arkadiusz Andrejkow, Anna Dobrowolska, Tereza Barabash, Mychajło Barabash, Natalia Hładyk, Danyło Mowczan, Emilia Pyrz, Tetiana Skoromna, Grzegorz Sztwiertnia, Joanna Zemanek, Anna Maria Zygmunt.

(galeria)

Udostępnij
Poprzedni artykułOdpływają kawiarenki
Następny artykułStres – czym jest…

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię