Kolejne spotkanie z malarstwem Marii Rogali

0
1342

\Po legnickiej wystawie prezentacja malarstwa Marii Rogali odbywa się we wrocławskiej Galerii Na Nankiera, mieszczącej się na zabytkowej starówce stolicy Dolnego Śląska. Część ekspozycji, którą miesiąc temu mogliśmy oglądać w Legnicy, cieszy teraz oczy wrocławian i turystów. Można będzie zwiedzać ją jeszcze tylko do 27 października. Prezentowane prace przeznaczone są również na sprzedaż.

Wernisaż wystawy zatytułowanej Ogrody pamięci odbył się w miniony wtorek. W bardzo kameralnym gronie Autorka ponownie przyjęła gratulacje i życzenia z okazji jej 90. urodzin. Wystawa odbywa się tym razem z inicjatywy wrocławskiego oddziału Związku Polskich Artystów Plastyków, którego prezes Kazimierz Pawlak osobiście uhonorował artystkę. Jej biografię przybliżył Adam Marciniak, kurator wystawy, a wśród gospodarzy znalazły się też Jolanta Kasińska i Kazimiera Kuzborska, które z listem gratulacyjnym od ZPAP odwiedziły malarkę także na legnickiej prezentacji. Ta ostatnia nadal promuje twórczość Marii Rogali – na powstałym w tym celu blogu można zobaczyć relację ze spotkania, które odbyło się w Galerii Ring: https://rogala-art.blogspot.com/2020/10/rogala-maria-jubileusz-90-urodzin.html

Na Nankiera prezentowane jest malarstwo Marii Rogali, w którym dominują motywy kwiatowe. Nie zabrakło też nostalgicznych pejzaży i martwej natury. Twórczość Rogali inspirowana jest koloryzmem i sztuką okresu Młodej Polski. Dzięki artystce przenosimy się do kojącego świata wsi, łąk, pól i nadmorskich krajobrazów.

Maria Rogala, urodzona się w 1930 roku we Lwowie jest absolwentką krakowskiej ASP – Wydział Włókienniczy. Dyplom uzyskała w 1956 roku, w pracowni malarstwa profesora E. Krchy oraz w pracowni gobelinu profesora S. Gałkowskiego. Większość swojego życia poświęciła pracy w oświacie. Jej pasja i zaangażowanie w tej dziedzinie zostało docenione – jest laureatką trzech Nagród Kuratora Oświaty oraz nagrody Dyrektora Wydziału Kultury w Legnicy. Z kolei działalność artystyczna zaowocowała wystawami w całej Polsce – między innymi w Jeleniej Górze, w Gliwicach i w Warszawie, a także – kilkakrotnie – w legnickiej Galerii Sztuki.

Galer


Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię