„Jęzory” w piątek

0
443

Z Arturem Kotem koordynującym organizację konkursu „Jęzory 2025” rozmawia Sara Kawalec.

 

Skąd Pan wziął pomysł na zorganizowanie konkursu śpiewania w językach obcych pod nazwą „Jęzory”?

W Legnicy na Zamku Piastowskim przez wiele lat funkcjonowała uczelnia wyższa Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych. W 2007 r. wraz z wykładowcami wpadliśmy na pomysł, aby zorganizować konkurs piosenki obcojęzycznej. Pojawiły się różne propozycje nazwy konkursu, aż ostatecznie po wspólnej dyskusji przyjęliśmy nazwę Jęzory. Wówczas jednym z wykładowców był dr Piotr Niemiec, który dzisiaj jest dyrektorem V LO w Legnicy. Dwie edycje tego konkursu zorganizowane zostały na scenie w I LO w Legnicy.

Jakie są główne cele tego konkursu?
Przede wszystkim inspirowanie młodzieży do nauki języków obcych poprzez śpiewanie piosenek w różnych językach. Jest to bardzo przyjemna forma nauki języka obcego.

Jak wygląda proces przygotowania takiego konkursu od strony organizacyjnej?
Proces organizacji takiej imprezy jest skomplikowany. Obejmuje on sprawy techniczne, promocyjne, dotarcie do śpiewających młodych osób, podjęcie współpracy ze sponsorami, zakup nagród, dyplomów i przeprowadzenie tego konkursu już bezpośrednio w dniu tego wydarzenia na scenie.
Nie da się tego zrobić, bez pełnej akceptacji dyrekcji szkoły, bez zaangażowania administracji szkoły i nauczycieli. Dlatego w tym miejscu bardzo dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację tego regionalnego konkursu, a przede wszystkim dyrektorowi V LO w Legnicy, Panu Piotrowi Niemcowi.

Czy pojawiły się jakieś trudności podczas organizacji konkursu?
Zawsze zdarzają się nieprzewidziane sytuacje. Ale jeżeli event jest dobrze zaplanowany i osoby, które ten event realizują są specjalistami w swojej dziedzinie, to te trudności nie stanowią wielkiego problemu. Szczególną rolę w promocji wydarzenia odgrywają media społecznościowe. Patronat nad naszym konkursem objęły Gazeta Piastowska i Brzmienie Miasta.

Czy konkurs cieszy się dużym zainteresowaniem?
Zainteresowanie konkursem jest bardzo duże. W tej edycji konkursu koncentrujemy się na artystach z regionu legnickiego, ale w przyszłym roku konkurs będzie miał zasięg ogólnopolski. Bardzo dużo maili z zapytaniem o udział w konkursie nadesłały osoby z różnych regionów Polski.

 Co według Pana daje uczniom udział konkursie, poza nauką języka?
Udział w konkursie to weryfikacja umiejętności wokalnych oraz podpatrywanie innych śpiewających osób. Po występie zawsze jest refleksja, jakie błędy zostały popełnione i co należy poprawić w przyszłości.

 W takim razie nie pozostaje mi nic innego jak życzyć wszystkim uczestnikom fantastycznych wrażeń artystycznych podczas konkursu.

Bardzo dziękuję i zapraszam młodzież legnickich szkół, a szczególnie uczniów szkół podstawowych do oglądania występów artystów na naszej scenie. Zapraszam 21 marca o godz. 11.00, do V LO w Legnicy.

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię