Przedmieście Bielska Białej- Mikuszowice. Tam 15 kwietnia 1947 roku urodził się chłopiec, rodzice nadali mu imię Leszek. Uzdolniony muzycznie już jako uczeń szkoły podstawowej uczy się gry na skrzypcach, śpiewa i to drugie rozwija w nim powołanie, aby zostać piosenkarzem.
W tamtych czasach popularnym jest konkurs MIKROFON DLA WSZYSTKICH, jakiś tam odpowiednik współczesnego MAM TALENT albo Voice of Poland.
Bierze…
…udział w jednej z edycji tego konkursu i wygrywa. Dostrzegają go chłopaki z zespołu Czerwono Czarni, wstępuje w 1966 roku do zespołu, wokalnie wzbogaca z dobrym skutkiem artystyczny poziom. Natomiast już w roku 1967, jako solista w zespole odnosi wielki sukces utworem „Bądź dziewczyną z moich marzeń”.
Przyjmuje też w międzyczasie artystyczny pseudonim JACEK LECH. Oryginalne nazwisko Leszek ZERHAU pozostaje w dokumentach. Mój pierwszy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu był dla mnie osobiście wielce inspirującym wydarzeniem. Działo się to w roku 1967. Czesław NIEMEN wyśpiewał pierwsza nagrodę, a „DZIWNY JEST TEN ŚWIAT” stał się przebojem wszechczasów.
Jacek LECH zaprezentował utwór „Pozwólcie śpiewać ptakom”. JURY festiwalu nagrodziło tę piosenkę wyróżnieniem.
Bodajże…
… w tym samym roku do Polski przybył zespół THE ROLLING STONES dając jeden koncert w Sali Kongresowej PKiN w Warszawie. Koncertów amerykański zespół miał zagrać w Polsce dziesięć. Jakieś cenowe nieporozumienie organizatorów spowodowało, że zespół wystąpił tylko w Warszawie, bez roszczeń finansowych do kontraktu. JACEK LECH i zespół CZERWONO CZARNI grali w pierwszej części tego historycznego wydarzenia THE ROLLING STONES IN POLAND.
Mijają kolejne lata. Piosenki Jacka są liryczne i zawierają piękne teksty, popularność i repertuar Lecha wychodzi ponad ramówkę zespołu CZERWONO CZARNI.
W roku 1972 opuszcza zespół. Dalszą karierą piosenkarza solisty wyprowadza na właściwe tory. Niestety wypadek samochodowy w 1973 roku, który miał miejsce w Zielonej Górze zamyka na jakiś czas Jego aktywność i obecność w polskiej piosence. Powracając po wypadku do swojego przeznaczenia i udziału w piosenkarstwie jest bardzo popularnym, biorąc udział w wielu festiwalach i koncertach w Polsce i za granicą. Był kiedyś Festiwal Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu. Dwukrotnie zdobywa najwyższe nagrody, „Złoty Pierścień” (1983) oraz „Srebrny Pierścień” (1986), ma za sobą zaproszenia i udział w festiwalach opolskich, liczne tourne za granicą. Występuje na Węgrzech, angażowany przez Agencje INTERCONCERT w której odbywałem jakiś tam staż owocujący wymianą artystyczną zespołów i solistów.
Do Polski…
…przyjechało dużo węgierskich zespołów. Między innymi OMEGA, LOCOMOTIC GT, GENERAL, PIRAMIS oraz piosenkarki Zsuzsa Kończ, Kati Kovács, Beata Karda. Węgierska publiczność pokochała Jacka LECHA i z wzajemnością. Były jeszcze trasy koncertowe w USA i Kanadzie, głównie dla tamtejszej Polonii. Artystyczną drogę Jacka Lecha doceniono też urzędowo nadając mu Brązowy Medal, Zasłużony Kulturze – Gloria Artis, przyznany przez Ministerstwo Kultury i Sztuki PRL za wybitne osiągnięcia i zasługi. Zaraz po roku 2000 Jacek ma problemy z gardłem. Przestaje śpiewać, w 2006 roku diagnozowano u niego raka przełyku, nowotwór złośliwy w stanie zaawansowanym.
Przyjaciele…
…piosenkarza zbierają się w jednym miejscu, jest koncert a dochody przeznaczono na terapię Jacka, Halina Frąckowiak, śp. Bogusław Mec, rówieśnik Lecha (zm.2012), Alicja Majewska i wiele innych zaangażowanych w ratowanie życia artysty dają serce na dłoni koledze po fachu…
28 marca 2007 roku na przykościelnym cmentarzu w Bielsku Białej Mikuszowice pożegnano JACKA LECHA, zmarłego w katowickim szpitalu 25 marca. Pozostały po Nim piosenki, których obecne rapersko, metalowe i hardrockowe młode społeczeństwo nie pamięta. Przypomnę tylko – „Bądź dziewczyną z moich marzeń”, „Dwadzieścia lat, a może mniej”, „Gdzie szumiące topole”.
Pozostała też GWIAZDA Jacka Lecha, Aleja Gwiazd, opolski Rynek. Pozostały też moje wspomnienia. Trasy koncertowe w Polsce, spotkania podczas festiwali w Opolu i ten spokojny, melancholijny czasami okres przebywania w Jego obecności.
Bolesław Bednarz-Woyda