Fotografie Piotra w Atrium

0
466

Spółdzielczy Dom Kultury „Atrium” w Legnicy zaprasza na wystawę fotografii autorstwa Piotra Szymczewskiego pt. ”Po drugiej stronie obiektywu”. Ekspozycja jest zbiorem wybranych zdjęć wykonanych w latach 2012-23.

Można ją podzielić na cztery grupy tematyczne. Zawiera głównie fotografie estradowe z imprez taneczno-wokalnych w kraju i za granicą. Druga grupa w dużym stopniu związana z tymi wydarzeniami, pokazuje miejsca, w których były one organizowane – architekturę, przyrodę, atrakcje turystyczne. Na wystawie zobaczymy między innymi zdjęcia z Włoch, Gruzji, Malty, Bułgarii czy San Marino. Kolejna związana z wielką miłością autora do gór, przedstawia panoramy w większości wykonane w polskich Karkonoszach. Ostatnia grupa to portrety sytuacyjne dzieci. Jest to ulubiona kategoria autora, z dużym naciskiem na „sytuacyjne” – zaznacza, czyli nie ustawiane, lecz pokazujące naturalne reakcje ludzi w różnych okolicznościach. Jak zapewnia Piotr Szymczewski: „Dobra fotografia nie zmienia rzeczywistości, pomaga jedynie dostrzec, że są w niej rzeczy piękne, których często, w tym zabieganym świecie, nie udaje się nam dostrzec.”

Piotr Szymczewski – urodzony w Leśnej na Pogórzu Izerskim, od 5 roku życia mieszka w Legnicy. Aktywny działacz PTTK, organizator i przodownik turystyki: 1986-87 prezes Koła PTTK przy JW2649 w Żaganiu, 1988-89 prezes Osiedlowego Klubu Turystyki „Obieżyświat”, 1989-2004 prezes Osiedlowego Klubu Turystyki Górskiej „Watra” w Legnicy, od 2005 członek Zarządu Oddziału PTTK w Legnicy, od dwóch kadencji pełni funkcję skarbnika oddziału. Od 20 lat członek komitetu organizacyjnego Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego Dzieci i Młodzieży.

Pracę zawodową w „kulturze” rozpoczął w Legnickiej Spółdzielni Mieszkaniowej w 1989 roku na stanowisku instruktora fotografiki. W latach 1990-93 kierownik Klubu Mieszkańców „Skrzat”. Od 1993 do 1998 instruktor KO w Spółdzielczym Domu Kultury „Kopernik” w Legnicy. Od 1998 zatrudniony w Spółdzielczym Domu Kultury „Atrium” przy Spółdzielni Mieszkaniowej „Piekary” na stanowisku inspektora ds. społeczno-wychowawczych.

Jego działalność kulturalna nie ogranicza się jedynie do pracy zawodowej. W latach 90 współpracował, jako akustyk, ze scholą dziecięco-młodzieżową przy parafii Matki Bożej Królowej Polski w Legnicy. W pierwszej połowie lat 90-tych recenzent muzyki, autor artykułów w Legnickim Informatorze Kulturalnym. W latach 2001-2009 aktywnie współpracował z zespołem tanecznym „Złote Dzieci” Moniki Kuligowskiej, członek komitetu założycielskiego i pierwszy prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Zespołu Tanecznego Złote Dzieci. Przez blisko 10 lat współpracował także z zespołem tanecznym „Balbinki” przy Zespole Szkół Integracyjnych w Legnicy. W latach 2010-2012 we współpracy z Polskim Towarzystwem Tanecznym tworzył dokumentację filmową Krajowych Mistrzostw Polski IDO – eliminacji do Mistrzostw Świata i Europy. Od 2013 roku współpracuje w charakterze fotografa z firmą eurofestiwale.pl oraz zagranicznymi organizatorami taneczno-wokalnych festiwali dla dzieci i młodzieży: Art Center Karnolsky w Bułgarii, International Singer’s Festival „Eurostar” na Malcie, Internatonal Festival „FAZISI” w Gruzji, Festival Internazionale Delle Arti „Magia Italiana” w Rimini i „Orfeo In Italia” w Lido di Jesolo we Włoszech. Plon tej współpracy można podziwiać na fanpage-ach wymienionych festiwali.

Chętnie udziela się charytatywnie, współpracował min. ze Stowarzyszeniem Osób Niepełnosprawnych i Przyjaciół „Nadzieja”, Zespołem Placówek Specjalnych, czy Stowarzyszeniem Przyjaciół i Rodziców Osób z Upośledzeniem Intelektualnym „Jutrzenka” w Legnicy. Kilka zdjęć Piotra prezentujemy w Piastowskiej, ale w „Atrium” warto obejrzeć całą wystawę.

????????????????????????????????????

(atrium)

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię