Zdjęcia naszej redakcyjnej koleżanki – Janiny Hebisz-Czuby, a konkretnie prezentacja fotosów z serii „Melodia Jerozolimy” do obejrzenia w stolicy Dolnego Śląska! Wystawa czynna do 15 grudnia.
W piątek – 15 listopada 2024 – w Arsenale Miejskim otworzy się wystawa, z okazji szóstego już, Biennale Twórczości Nauczycieli we Wrocławiu (wernisaż o godzinie 17:00, ul. A. Cieszyńskiego 9). Zagoszczą tu: formy przestrzenne, literatura, malarstwo i fotografia.
Oczywiście, szczególnie zachęcamy do zapoznania się z fotograficzną interpretacją muzyki Jerozolimy autorstwa Janki ( a przy okazji przeczytania, czy też przypomnienia sobie jerozolimskiej FOTOSZLAJANKI <<https://www.gazetapiastowska.pl/podroze/fotoszlajanki-czyli-fotograficzne-szlaki-janki/>>)
”Myślę, że każdy ma swoją Jerozolimę – widzi i słyszy to miasto inaczej.
Jak jesteś tam obserwatorem – widzisz czarne kapelusze, długie chałaty i przepocone, pomięte białe koszule. Ale Jerozolima ma też swoją melodię – jedyną i specyficzną, nie spotykaną nigdzie w świecie. W dzień słychać hałas targowisk, ze wszystkim czego, zapragniesz od ubrań po wszelakie przyprawy, jedzenie i błyskotki.
Wieczorem hałasy cichną, słychać tylko zamykanie żelaznych bram, turkot wózków z towarem, szuranie mioteł zamiatających brud z całego dnia. Nocą na starym mieście zapada cisza. Ale gdy uważnie się wsłuchasz w to miasto, usłyszysz
SZEPT
modlitwy Żydów wędrujących w stronę ściany płaczu.
Nie zwracają na nic uwagi, nie rozmawiają. Szepcą, szepcą, szepcą… swoje modlitwy. Zostawiają nadzieje wciśniętą w ścianę
W piątek o zmroku zaczyna się Szabat – czas wyciszenia
i wtedy usłyszysz Szabat Szalom.
Pojedź, posłuchaj.”
(R.S)