DISCO POLO – w STODOLE i w OPERZE

2
616

Co mają wspólnego z disco polo te dwa tytułowe słowa – stodoła i opera? Prawdę mówiąc NIC.

 


A jednak wraca jak bumerang pytanie i argumentacja… Ukochane przez miliony Polaków rytmiczne ruszanie tyłkami i cycuszkami, chóralne śpiewanie, klaskanie, tudzież tańczone w klubach, remizach, świetlicach, na polu, na Sylwestra i u kuzynki na domówce RYTMY – to wszystko nazywa się DISCO POLO.

Pamiętam lata 70-te i 80-te, już pierwsze ukierunkowanie na disco polo dała twórczość zespołu HAPPY END, a następnie Jana Laskowika, Jacka Lecha (wspomnę o Jacku w osobnym artykule w cyklu „Gwiazdozbiór Bolesława”), którzy to wykonawcy biesiadnych, weselnych piosenek stworzyli zalążek tego nurtu rozrywki muzycznej i masowej. Przełom nastąpił w roku 1980, gdy zaśpiewano w Polsce utwór BIEŁYJE ROZY, wykonawca, sowiecki zespół Grupa Amora. Ta piosenka królowała i nadal jest w repertuarze wielu weselnych kapel i zespołów. Powstało zaraz potem ITALO DISCO, EURO DISCO i inne. Prekursorami Disco Polo w Polsce są BAYER FULL (od 19 listopada 1984 r.), TOP ONE (1986) oraz inne powstałe w latach późniejszych jak AKCENT, BOYS, BIG DANCE.

Wspomniałem…

…wcześniej o milionach fanów disco polo a tymczasem inna, znacznie mniejsza część polskiego społeczeństwa potępia w czambuł ten charakter muzyki, ale śmiem twierdzić , że gdy znajdą się przypadkiem na jakimś koncercie, gdzie króluje ta muza – dostają drgawek, bawią się jak dzieci. Wrócę teraz do wspomnianych dwóch słów – pierwsze STODOŁA – które jednak istnieje w teledyskach i twórczości tego nurtu, doskonałym przykładem jest zespół FORMACJA FENOMEN o którym już kiedyś wspomniałem w moich publikacjach, zespól powstał dokładnie 20 stycznia w 2019 roku w Janowicach pod Lublinem. FORMACJA FENOMEN jest dwuosobowa – Artur wokalista i Marcin grający na keyboardzie, również wokalista. Teledyskografia dość bogata i oszołamiająco potrafi pozamiatać wszystkie tematy polskiej wsi – oranie, sianie, żniwa i po żniwach w stodole podsumowanie przy procentowej wodzie życia i własnej zakąsce ze świniobicia. Ech, że też jeszcze mnie nigdzie nie zaproszono na takie balety. Poznacie ich w charakterystycznych ZIELONYCH koszulkach, to kolor ekologii i wszystkiego co ma wspólnego z określeniem BIO. Nie ma takiego, drugiego zespołu w całej UE, a oni…

...FORMACJA FENOMEN
…są skromni i nie dbają o kasiorę, robią to z miłości do tego co robią. W ich teledyskach zobaczycie wszystko o czym mówiłem przy zamiataniu wiejskich tematów. Podane jest to na wesoło i z dużą wyobraźnią. Jedno jest niestety pewne, nie za bardzo widzę możliwość aby chłopaki wjechali na scenę Opery Wrocławskiej ciągnikiem i z broną, albo furmanką zaprzężoną w dwa kare konie. Chyba, że w tej drugiej odsłonie furmanka z końmi pasowałaby do HALKI Stanisława Moniuszki… No i proszę OPERA też załatwiona. Teraz gdy mamy czas rolniczych strajków i blokad nagrali utwór pod tytułem „OSZUKANA WIEŚ”, wkrótce będzie dostępny w necie.

Chłopakom zespołu FORMACJA FENOMEN, mieszkańcom Ziemi Lubelskiej i Janowic redakcja Gazety Piastowskiej przesyła pozdrowienia.

Boleslaw Bednarz – Woyda
fot. Artur Azak

Formacja Fenomen- Żniwa 2021 (Galibri & Mavik – Федерико Феллини_ Parodia) (youtube.com)

Formacja Formacja – Oszukana Wieś (Strajk Rolników 2024) (youtube.com)

 

Formacja Fenomen – POLODISCO (Parodia The Kolors – ITALODISCO) (youtube.com)

 

 

2 Komentarze

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię