Cześnik w Galerii

0
1478

W murach legnickiej Galerii Sztuki przy pl. Katedralnym 1 oglądać można wystawę malarstwa Henryka Cześnika, jednego z najbardziej znanych i cenionych polskich malarzy i rysowników. Niebezpieczne zabawy to zbiór prac przygotowanych przez Państwową Galerię Sztuki w Sopocie we współpracy z Agencją Zegart Jerzego Zegarlińskiego. Prezentowane na wystawie dzieła powstały – w większości – w ciągu ostatnich 15 lat.

W malarstwie Henryka Cześnika nośnikiem narracji jest kreska, a powracający motyw stanowią zdeformowane postaci ludzkie. Wielkoformatowe dzieła przyciągają zarówno niebanalną techniką, wielkością, jak i różnorodną, przepełnioną surrealnym klimatem treścią. Artysta wykreował charakterystyczny styl, który może wydawać się dramatyczny lub groteskowy, ale nie pozbawiony jest przewrotnego poczucia humoru i głębi.

Legnicka ekspozycja prezentuje kilka cykli – od tytułowych „Niebezpiecznych zabaw dla dorosłych” po groteskowe wyobrażenia skrajnych sytuacji przejściowych związanych z wypadkami komunikacyjnymi, śmiercią ofiar, rzeczywistością szpitali, tak nieoczekiwianie zweryfikowaną w ostatnim czasie. Są też motywy bardziej uniwersalne, jak np. religijne (Święta Rodzina, Pieta, Zuzanna i starcy) czy o wydźwięku ogólnoludzkim – jak przejmujący „Homo homini lupus”. Ich przeciwwagą są lekkie i humorystyczne szkice, rysunki – podarunki dla bliskich, kreślone na paragonach, kartonach, urwanych arkuszach.

Cześnik w swej sztuce opowiada się całkowicie po stronie treści, narracji, historii; nawet jeśli są one fragmentaryczne, urwane, nieciągłe (…). Najwięcej tu chyba przygód własnych, wspomnień, zasłyszanych opowieści. Są liczne cytaty z rzeczywistości, rzeczy zobaczone na ulicy czy w telewizji, ale są również jawne i częste odniesienia do historii malarstwa, do historii sztuki – komentuje krytyk sztuki Bogusław Deptuła.

Henryk Cześnik urodził się w 1951 roku w Sopocie. Jest absolwentem Wydziału Malarstwa PWSSP w Gdańsku – dyplom uzyskał w pracowni Kazimierza Ostrowskiego w 1977 roku. Jako profesor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku od wielu lat prowadzi malarską pracownię dyplomującą na Wydziale Malarstwa i Grafiki. Brał udział w ponad stu wystawach zbiorowych i indywidualnych, w renomowanych galeriach na całym świecie. Jego prace znajdują się w zbiorach liczących się Muzeów Narodowych Polski oraz kolekcjach prywatnych.

Równolegle – do 25 lipca w Galerii Ring – oglądać można satyrykonową wystawę Sztuka uśmiechu i refleksji Alego Miraee, irańskiego mistrza karykatury. Podejmuje ona trudne tematy społeczno-polityczne, komentując je z mistrzowskim wyczuciem absurdu.

Galeria Sztuki działa też on-line. Na profilu Otwartej Pracowni Sztuki znajdziemy warsztaty dla dzieci i młodzieży – skorzystać można z prezentacji na temat biżuterii czy makramy. Z kolei profile Galerii Sztuki i Festiwalu Srebro pełne są udostępnianych na bieżąco interesujących treści – wirtualnie zajrzeć można do pracowni artystów, przeczytać ciekawostki ze świata kultury i sztuki, czy obejrzeć niepublikowane dotąd materiały archiwalne i katalogi. Wszystkie te wydarzenia śledzić można bezpośrednio na stronie internetowej Galerii Sztuki oraz profilach na Facebooku.

(galeria)

Udostępnij
Poprzedni artykułJawor wśród najlepszych
Następny artykułLato z KD

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię