ALBUM ZE ŚWIATA OFICJALNIE OTWARTY

0
1232

W legnickiej Galerii Ring odbył się wernisaż wystawy Portret ze Świata, prezentującej fotografie z Azji, Afryki czy Ameryki Środkowej. Ich autor – Edward Grzegorz Funke przybliżył ideę wystawy, którą wciąż rozbudowuje od dwóch dekad, przemierzając glob wraz z żoną. W drugiej części wieczoru opowiedział o kilku wyprawach i przedstawił więcej fotografii, także z innych podróży. Swoją pełną anegdot i barwnych smaczków prezentację rozpoczął od wspomnienia jak zaczęła się jego reporterska i globtroterska pasja.

Moja żona pewnego dnia otrzymała od lekarzy wyrok śmierci – opowiadał. Udało jej się wygrać z chorobą, ale skłoniło to parę do przewartościowania swojego życia. Od tamtej pory udało im się dotrzeć na sześć kontynentów i utrwalić obiektywem zarówno kadry z życia wielkich metropolii, jak i prostą codzienność plemion pierwotnych. Jerzy Zegarliński, kurator wystaw fotograficznych i współorganizator wystawy (Agencja Zegart) mówił na wstępie: Grzegorz Funke szczególnie umiłował sobie portrety, ale zobaczymy tu typowe pozowane ujęcia jednego modela czy kilku osób, jak i kadry bardziej reporterskie, na których znajduje się kilkudziesięciu czy kilkuset ludzi. Z kolei autor podsumował swoje portrety ze świata i podróże w ten metaforyczny sposób: To są zdjęcia ludzi uśmiechniętych, choć nie zawsze takimi ich widzimy. Ja spotykając ich uśmiecham się do nich i dlatego urzekają nas tym wyjątkowym spojrzeniem, będącym wynikiem niepowtarzalnej i nieuchwytnej relacji z kimś nieznajomym z końca świata, którą w fotografii najtrudniej uchwycić.      

Część oficjalna zakończyła się noworocznym toastem, w którym dyrektorka Galerii Sztuki życzyła zgromadzonym wielu artystycznych wzruszeń oraz czasu na spokojny i wartościowy kontakt ze sztuką w dzisiejszym zaganianym świecie.

Najbliższa okazja już 7 lutego br., na otwarciu wystawy wybitnego czeskiego grafika i kustosza Pavla Hlavatego, która zagości w głównej siedzibie Galerii przy pl. Katedralnym.

Tymczasem wciąż trwa tam wystawa szkła Piękny i bestia, która prezentuje prace twórców szkła z czternastu krajów. Natomiast ekspozycja Portret ze Świata w Galerii Ring potrwa do 2 lutego. Będą jej towarzyszyć warsztaty fotografii otworkowej (7 lutego br. o godz. 17.00, obowiązują zapisy). Wszystkie wymienione wydarzenia są bezpłatne, zapraszamy.

 

Mat. GSz.

Udostępnij
Poprzedni artykułMały ZUS
Następny artykułO uwodzeniu

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię