Triathlon dla Januszy i Grażyn

0
395

Triathlon dla Januszy i Grażyn organizowany nad dolnośląskim Zalewem Sulistrowickim  –    to wydarzenie łączy sport, ale na wesoło, z przymrużeniem oka. Ma także aspekt charytatywny oraz integrację zawodników pełnosprawnych i z niepełnosprawnościami! 15 sierpnia organizuje je Fundacja Aktywni Ślężanie, zaś Fundacja „Potrafię Pomóc” jest partnerem imprezy i koordynuje wydarzenie towarzyszące – atrakcje dla dzieci połączone ze zbiórką na pierwsze w Polsce Centrum Diagnostyczno-Terapeutyczne Chorób Rzadkich.

W tym roku po raz pierwszy w rywalizację włączy się sztafeta z Adamem Komarem, prezesem Fundacji „Potrafię Pomóc” na czele (prezes już intensywnie ćwiczy!). Na starcie stanie też aż pięć tandemów łączących osobę pełnosprawną z osobą z niepełnosprawnością, w tym ambasadorzy Fundacji „Potrafię Pomóc”!

Triathlon dla każdego i bez ograniczeń – takie zdanie w odniesieniu do jednej z najbardziej wymagających dyscyplin sportu brzmi nieprawdopodobnie. A jednak tak właśnie będzie nad dolnośląskim Zalewem Sulistrowickim już za miesiąc, w czasie Triathlonu dla Januszy i Grażyn! Zawodnicy zaciekle trenują i już teraz zapraszają wszystkich do kibicowania 15 sierpnia! Dla kibiców wstęp na imprezę będzie darmowy.

300 metrów pływania, 17 kilometrów na rowerze i 5 kilometrów biegu, czyli niemal 1/8 dystansu Ironman. Na sportowych amatorach, a właśnie oni mogą uczestniczyć w zawodach, ten dystans może robić wrażenie. Ale nie wyniki i rywalizacja są tutaj najważniejsze.

„Na luzie, bez napinki, na wesoło” – to hasło przewodnie Triathlonu.

Nie dziwi zatem, że pływając, można się posiłkować rękawkami czy dmuchanym kołem. Przyszłe Grażyny triathlonu pytają też, czy między pływaniem a rowerem będą mogły skorzystać z suszarki do włosów, bo wiedzą, że na trasie biegu bardziej niż czas liczy się pomysł na oryginalny strój. Ten wyjątkowy Triathlon to świetny pomysł na rozpoczęcie aktywności dla ludzi, którzy w sporcie stawiają pierwsze, jeszcze niepewne kroki. To również dobra propozycja dla aktywnych seniorów (rekordziści skończyli siedemdziesiątkę!), ale i szansa na start dla osób z niepełnosprawnościami! Wszystkich łączy dystans do siebie i poczucie humoru. Nic dziwnego, że miejsca startowe są już zajęte, ale wciąż można dołączyć do kibiców i w ten sposób stać się częścią tej niezwykłej imprezy. Informacje o Triathonie regularnie publikowane są na fanpage’u wydarzenia: https://www.facebook.com/TRIJanusziGrazyna/

Organizatorem…

…imprezy, która już po raz trzeci zgromadzi zawodników, jest Fundacja Aktywni Ślężanie i jej prezes – Monika Jackowicz. Partneruje jej Fundacja „Potrafię Pomóc”, która organizuje wydarzenie towarzyszące z atrakcjami dla dzieci i dla całych rodzin. W tym roku miejscem startu będzie Plaża Gminna nad Zalewem Sulistrowickim.

Od 2018 roku, czyli od pierwszej edycji Triathlonu organizatorzy stawiają na integrację, do udziału zapraszając zawodników z niepełnosprawnościami, którzy startują w tandemach z osobą pełnosprawną. W tym roku udział bierze aż pięć taki tandemów, wśród nich – ambasadorzy Fundacji „Potrafię Pomóc”.

Kuba Jurczak ma 18 lat, pochodzi z Legnicy. Czterokończynowe mózgowe porażenie dziecięce nie przeszkadza mu w realizacji marzeń i udowadnianiu, że sport nie zna barier. Kilka lat temu wspólne starty zaproponował tacie, Przemkowi. Za nimi już między innymi półmaratony, 1/8, ¼ i połowa dystansu Ironman, a zimą – morsowanie! We wrześniu planują ukończyć pełen dystans Ironman, ale zanim to nastąpi – w planach jest Triathlon dla Januszy. Dla Kuby sport to forma rehabilitacji, chłopak wierzy, że w przyszłości stanie na własnych nogach, wspiera go cała rodzina. Jurczakowie chcą inspirować innych, przede wszystkim rodziny, w których pojawiła się niepełnosprawność i zachęcać do aktywnego tryby życia. Kuba jest ambasadorem Fundacji „Potrafię Pomóc”, więcej informacji na temat Jurczaki TMTeam można znaleźć tutaj: https://www.facebook.com/jurczakitmteam/ .

Kolejnym ambasadorem Fundacji „Potrafię Pomóc” jest Jacek Marciniak (endutrition.pl), wicemistrz Polski w triathlonie i uczestnik triathlonowych Mistrzostw Świata w RPA. W czasie Triathlonu dla Januszy będzie przewodnikiem zawodnika z niepełnosprawnością wzroku – Andreya Tikhonova ( https://www.facebook.com/blind.vandal). Dla Andreya będzie to pierwszy triathlon, jednak nie pierwszy wspólny start. W 2019 roku Fundacja „Potrafię pomóc” organizowała we Wrocławiu charytatywny Bieg Świadomości o Chorobach Rzadkich. Andrey chciał wziąć w nim udział, ale potrzebował przewodnika, bo jest osobą całkowicie niewidomą. Dzięki wsparciu triatlonisty Jacka Marciniaka udało się pokonać krótką trasę, za nimi są już kolejne wspólne starty. 1/8 dystansu Ironman to dla Andreya kolejne wyzwanie, pokonanie kolejnej granicy i spełnienie kolejnego marzenia.

Na triathlonowy debiut zdecydował się również prezes Fundacji „Potrafię Pomóc”, Adam Komar, który wystartuje w sztafecie. Miesiąc przed wydarzeniem intensywnie trenuje! Na szczęście ćwicząc, może korzystać ze wskazówek triathlonisty, Jacka Marciniaka.

Organizacja takiej imprezy to współpraca wielu osób, którym chce się chcieć! Z roku na rok ich przybywa, w sierpniu na trasie zawodnikom pomagać będą m.in. wolontariusze z klubu „Żelazna Świdnica”. Oczywiście impreza odbędzie się z uwzględnieniem norm sanitarno-epidemiologicznych.

Sportowym zmaganiom towarzyszyć będzie wydarzenie dla dzieci i dla całych rodzin, na które zaprasza Fundacja „Potrafię Pomóc”. W zeszłym latach dmuchańce czy stoisko, na którym m.in. malowane były buzie i plecione warkoczyki cieszyły się dużą popularnością wśród najmłodszych!

W czasie wydarzenie przeprowadzona zostanie zbiórka funduszy na rzecz Centrum Diagnostyczno-Terapeutycznego Chorób Rzadkich, które w październiku tego roku Fundacja otworzy we Wrocławiu. Centrum to pierwsze w naszym kraju miejsce oferujące wsparcie, diagnostykę i skoordynowaną, długofalową terapię dla osób z całej Polski: z chorobami rzadkimi, z różnymi niepełnosprawnościami, z zaburzeniami koncentracji, pamięci, uwagi, dla dzieci z trudnościami w uczeniu się, z zaburzeniami integracji sensorycznej i dla ich rodzin. Wśród innowacyjnych rozwiązań zastosowanych w Centrum znajdą się między Gabinet Dostępności oferujący pomoc m.in. w dostosowaniu przestrzeni (domu, mieszkania) i zdobycia dofinansowania na sprzęt pod kątem ograniczeń ruchowych, sensorycznych czy poznawczych dla osób potrzebujących tymczasowego lub stałego wsparcia. To również pierwszy na Dolnym Śląsku w pełni dostępny gabinet ginekologiczno-położniczy, dedykowany głównie kobietom i dziewczynkom z niepełnosprawnościami, a także certyfikowana sala doświadczania świata. W tej chwili kończy się remont 21 gabinetów Centrum, teraz czas na ich wyposażenie. Najnowsze informacje na temat Centrum znaleźć można na fanpage’u Fundacji: https://www.facebook.com/FundacjaPotrafiePomoc/ .

W wyposażeniu Centrum pomóc może każdy, wpłacając dowolną cegiełkę na konto Fundacji.

– korzystając z linku: https://potrafiepomoc.org.pl/tpay/
– w sposób tradycyjny:
Fundacja „Potrafię Pomóc”
ul. Horbaczewskiego 24, 54-130 Wrocław
tytuł przelewu: darowizna na remont i wyposażenie Centrum Chorób Rzadkich
mBank S.A. nr konta: 60 1140 2004 0000 3502 7501 0722

Więcej informacji o wydarzeniu znaleźć można tutaj: https://www.facebook.com/TRIJanusziGrazyna/ oraz tu: https://www.aktywnislezanie.pl/index.php/triathlon-dla-januszy-i-grazyn-2020/ .

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię