JAK ZWYKLE Z MEDALAMI

0
2679

Dublinie dobiegły końca mistrzostwa świata w Taekwon-do (10 – 15.10.17 r.). Reprezentacja Polski zdobyła na nich w sumie 26 medali. Legniczanie z mistrzostw wracają z czterema krążkami.

• Brązowy medal w walkach w kategorii wagowej +75 kg juniorów zdobył Maciej Blicharski. Srebrny medalista kwietniowych mistrzostw Europy w pierwszej rundzie turnieju w Dublinie bez problemu wygrał z Włochem Riccardo di Profio. W drugiej poradził sobie z reprezentantem Rumunii Gabrielem Muresanem. W ćwierćfinale legniczanin stoczył zaciętą walkę z Aidanem Campbellem z Nowej Zelandii. Pokonał go po dogrywce. W półfinale Blicharski musiał uznać wyższość Rosjanina Stanisława Gaponienki, który potem sięgnął po złoty medal. Maciek wywalczył również medal brązowy w turnieju drużynowym, wygrywając swoje pojedynki w starciu z Anglikami, Kanadyjczykami oraz Norwegami. W półfinale nasi zawodnicy ulegli reprezentacji Rosji,

• Srebrny medal w walkach w kategorii wagowej – 56 kg seniorek wywalczyła Magdalena Kisiel. Legniczanka pokonała kolejno: Norweżkę Ritę Siverstvik, Włoszkę Giorgię Pinto i Kolumbijkę Adrianę Enciso. W półfinale zwycięsko wyszła z pojedynku z reprezentantką gospodarzy Jennifer Lehane. O złoto Magdzie przyszło walczyć z koleżanką z reprezentacji – utytułowaną Anną Dąbrowską. Kisiel nieznacznie jej uległa i musiała zadowolić się srebrnym medalem.

• Z medalem z Dublina wrócił również Maciej Żuk. Najbardziej utytułowany legnicki taekwondoka w stolicy Irlandii miał mnóstwo pecha. Nie powiodło mu się w układach, a z turnieju walk odpadł po zaciętej walce z faworytem Irlandczykiem Adamem Shelle’yem, odnosząc przy tym poważną kontuzję stopy. Uraz nie przeszkodził mu jednak w ostatni dzień mistrzostw przyłożyć ręki do srebrnego medalu dla Polski w drużynowych testach siły.

W Irlandii biało-czerwonych barw broniły jeszcze Wioletta Hanisch oraz Kamila Kolanowska, a męską reprezentację prowadził trener Łukasz Stawarz, na co dzień szkoleniowiec Legnickiego Klubu Taekwon-do.

W sumie nasza reprezentacja zdobyła w Dublinie cztery złote, osiem srebrnych i czternaście brązowych medali. Dało jej to piąte miejsce w klasyfikacji generalnej. Triumfowała Irlandia (10-8-10), drugie miejsce zajęła Nowa Zelandia (8-6-13), a trzecie Rosja (8-1-9). Polskę wyprzedziła jeszcze tylko Rumunia (6-6-4).

Następne mistrzostwa świata w Taekwon-do odbędą się w kwietniu 2019 roku. Ich gospodarzem będą Niemcy. W sezonie 2018 legnickich kadrowiczów czekają starty w mistrzostwach Europy w słoweńskim Mariborze oraz w Pucharze Świata, który rozegrany zostanie za rok w Sydney.

Sponsorami przygotowań i wyjazdu do Irlandii zawodników LKT byli: Fundacja KGHM Polska Miedź, Ministerstwo Sportu i Turystyki, Urząd Miasta w Legnicy oraz firma Elsur.