Za wodą do Lubiąża

0
483

Na specjalne zaproszenie Cecylii Malik – największej aktywistki wśród artystów i artystek wśród ekologów, miłośnicy sztuki i ekologii wybrali się do Lubiąża, by tam świętować Światowy Dzień Rzek, który przypada na 26 września. Zbiorowy happening i koncert Michała Zygmunta – miłośnika dźwięków Odry – zostały zorganizowane przez Kolektyw Siostry Rzeki i Fundację Greenmind w ramach projektu „Obywatele dla Wody”.

Cecylia Malik gościła również w legnickiej Galerii Sztuki w ubiegły czwartek. Podczas spotkania opowiedziała o działaniach mających na celu ochronę rzek. Odbyła się projekcja wyreżyserowanego przez artystkę filmu „Siostry Rzeki”, natomiast podczas warsztatów uczestnicy wykonali tablice z nazwami rzek, które wykorzystali podczas niedzielnego wydarzenia.

Miejsce happeningu nie zostało wybrane przypadkowo. To właśnie w tym rejonie
w 2015 r. Odra odzyskała przestrzeń, aby podczas wezbrań móc bezpiecznie wylewać nie zalewając przy tym okolicznych wiosek i miasteczek. Na odcinku siedmiu kilometrów odsunięto od rzeki prawy wał pomiędzy Domaszkowem a Tarchalicami w gminie Wołów. Oddając Odrze ponad 600 hektarów terenów zalewowych, zmniejszono ryzyko przerwania wałów i zalania tych miejscowości. Jednak w tej samej okolicy część odciętych wałami pierwotnych terenów zalewowych wciąż czeka na ponowne połączenie z rzeką. Sukces tego przedsięwzięcia świętowano wraz z Siostrami Rzekami, WWF oraz Koalicją Ratujmy Rzeki.

Na miejscu odbył się happening “Dajmy przestrzeń rzekom, ludziom – bezpieczeństwo”, a także premiera pieśni dla Odry pt. „Wezbranie”, którą opracowała Zofia Szyrajew. „Jestem rzeka Odra, płynę przez trzy kraje, Czechom, Niemcom, Polakom dobro swe rozdaje. Dzisiaj Siostry Rzeki kręcą swe spódnice, aby woda nie wlała się w wasze piwnice!” – te słowa piosenki rozbrzmiewały po nadodrzańskich brzegach. Spódnice, których koncepcję opracowała i wymyśliła krakowska artystka i aktywistka – Cecylia Malik, nosiły hasła na rzecz wolnych rzek. Dzień zwieńczył koncert „Muzyka łęgów” Michała Zygmunta w klasztorze Cystersów, opatrzony wizualizacjami live.

Wyjazd był przedostatnim wydarzeniem zorganizowanym w ramach projektu „Ekologia jest sztuką”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Galeria Sztuki zaprosi jeszcze na wymianę ubrań, zabawek, książek i płyt, w trakcie której stare rzeczy zyskają nowe życie. SWAP odbędzie się 10 października (niedziela) o godz. 10.00 w siedzibie głównej legnnickiej Galerii.

(galeria)

Udostępnij
Poprzedni artykułHalówka wraca do Legnicy!!!
Następny artykułKierunek Igrzyska

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię