Z Jawora do Getyngi

0
444

 Komitet Organizacyjny oraz Samorząd Miasta Jawora zapraszają na uroczystości pt. „Z Jawora do Getyngi. Z Dolnego Śląska do nieśmiertelności. Pamięci Dr Wilhelma Ebsteina (1836-1912)”, która odbędzie się 21 września 2019 r. w Teatrze Miejskim w Jaworze. Uroczystość poświęcona będzie upamiętnieniu historii życia i dorobku naukowego wybitnego lekarza, dr Wilhelma Ebsteina.

Urodzony w Jaworze, w rodzinie żydowsko-niemieckiej, dr Ebstein został uznany za geniusza medycyny. Po zdobyciu gruntownego wykształcenia, dzięki talentowi i pracy, stał się badaczem, który odkryciami w zakresie wrodzonych wad serca, a także badaniami w zakresie cukrzycy, chorób metabolicznych i nefrologii, na stałe wszedł do historii medycyny
i światowej nauki.

Nasze działania związane z uhonorowaniem dr Ebsteina w Jaworze zostały zainicjowane listami skierowanymi do polskich kardiologów i kardiochirurgów oraz władz Miasta Jawora ze strony Ministerstwa Zdrowia Belgii, belgijskich kardiologów oraz kardiologów i kardiochirurgów z USA.

Celem tej szczególnej uroczystości, która zgromadzi europejskich liderów kardiologii i kardiochirurgii, jest przybliżenie i uhonorowanie postaci dr Ebsteina i jego dokonań z perspektywy współczesnej nauki i medycyny. Uroczystości towarzyszyć będzie konferencja naukowa oraz odsłonięcie popiersia wybitnego lekarza w jaworskim Muzeum Regionalnym. Wydarzenie zakończy Koncert Polskiej Opery Królewskiej w Kościele Pokoju w Jaworze.

Inicjatywa organizacji uroczystości uzyskała poparcie ze strony Premiera Rządu RP Pana Mateusza Morawieckiego, a udział we wrześniowym wydarzeniu zapowiedział m.in. Pan Dr Kornel Morawiecki, Poseł Senior.

(umjawor)

Udostępnij
Poprzedni artykułW rocznicę
Następny artykułPomóżmy…

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię