WOLONTARIUSZE U PREZYDENTA

0
1454

Wolontariusze i organizatorzy akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”, 30 października 2018 gościli roku z wizytą w Pałacu Prezydenckim. Z okazji stulecia niepodległości Polski, tegoroczna IX już edycja akcji została objęta Patronatem Narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Para Prezydencka spotkała się z osobami, które ciężko pracowały w swoim wolnym czasie na opuszczonych i zapomnianych cmentarzach. Wśród 130 uczestników byli uczniowie, nauczyciele, studenci, organizatorzy akcji. Państwową Wyższą Szkołę Zawodową im. Witeona w Legnicy reprezentowały: dr Beata Skwarek – starszy wykładowca Wydziału Nauk Społecznych i Humanistycznych, Karina Balicka – studentka III roku studiów stacjonarnych na kierunku Bezpieczeństwo wewnętrzne oraz Paulina Tymoczko – absolwentka naszej Uczelni, pracownik oddziału legnickiego TPD

Podczas tego wyjątkowego spotkania Prezydent RP w swoim wystąpieniu podkreślił historyczny i wychowawczy wymiar podejmowanych działań, dziękując wolontariuszom za wykonaną pracę i wysiłek wniesiony w ratowanie polskiego dziedzictwa narodowego na Wschodzie:

– „Dziękuję, że pielęgnując tę pamięć, a ściśle mówiąc przywracając ją, dbacie o to, byśmy nie zatracili się jako wielka wspólnota. To właśnie Wasze wspólnototwórcze działanie jest od strony historycznej czymś niezwykle cennym. A to, że jesteście razem i robicie to wspólnie, to niezwykły element wychowawczy”.

W swoim wystąpieniu Prezydent RP przywołał również pamiętne zdanie jednego z ojców naszej niepodległości – marszałka Józefa Piłsudskiego: „Naród, który traci pamięć, przestaje być narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi czasowo zajmujących dane terytorium”.

Szczególne podziękowania zostały skierowane do redaktor Grażyny Orłowskiej-Sondej, inicjatorki tej oraz wielu innych kresowych przedsięwzięć. Prezes Fundacji Studio Wschód została odznaczona przez głowę państwa Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności społecznej i charytatywnej oraz działania na rzecz upamiętnienia historii Kresów Wschodnich.

– „… dbałość wolontariuszy Fundacji o cmentarze to „wielkie i wspaniałe dzieło”, które ma też wymiar cywilizacyjny. Ta pamięć o naszych przodkach, nie tylko w znaczeniu bezpośrednim – „krew z krwi, pradziadkach” – ale też szerokim, „pokazuje, jak bardzo cywilizowani jesteśmy”.

Uroczystości uświetnił występ chóru ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Ziębicach (woj. dolnośląskie), prowadzony przez Marzenę Jabłońską. Wszyscy wolontariusze przy akompaniamencie podharcmistrza i drużynowego legnickiej 710 Drużyny Wędrowniczej „Kedyw” im. Generała Stefana „Grota” Roweckiego odśpiewali „Modlitwę za Ojczyznę”,

dr Beata Skwarek PWSZ

Udostępnij
Poprzedni artykułElektronicznie
Następny artykułMUZYCZNIE W KOPERNIKU

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię