Wiata dla kotów – zaczyna się sezon

0
399

Gdy nadchodzi zima, a temperatury drastycznie spadają, wolnożyjące koty wymagają naszej szczególnej troski. W Legnicy dobrzy ludzie zadziałali…

W wielu miastach zaczynają pojawiać się budki dla kotów. Legniccy działkowcy z Rodzinnych Ogrodów Działkowych „Pod Pająkiem” poszli o krok dalej.

Aby wspomóc…

… koty żyjące na ogrodach działkowych, postawili dla nich wiatę.

Październik – listopad to czas, gdy temperatury nocą zaczynają spadać w okolice zera stopni Celsjusza, na porządku nocnym są przymrozki i może pojawić się już nawet pierwszy śnieg. Zmieniamy opony na zimowe, kupujemy cieplejsze ubrania i buty, i łaskawszym okiem patrzymy na koty wolno żyjące. Przynajmniej w teorii. Dawniej koty na działkach mogły schronić się w altankach, na topie były uchylone okienka, czy niedomknięte drzwiczki. Potem przyszedł czas na unowocześnianie działkowych altanek, uszczelnianie otworów i zamykanie okien spowodowało, że koty nie miały gdzie się podziać. Narodził się pomysł na specjalne budki dla kotów.

Od kilku lat temat stawiania specjalnych, ocieplanych domków dla kotów stał się modny – z pożytkiem dla kotów. Coraz więcej budek dla kotów na legnickich osiedlach i działkach, coraz większe zainteresowanie włodarzy miasta i zwykłych mieszkańców, niestety nie wszędzie kocie domki budzą zachwyt.

 

Grupa…

… działkowców z ROD „Pod Pająkiem” wzięła kocie sprawy w swoje ręce. Z korzyścią dla zwierząt i ludzi postawiła wiatę, w której zimą miejsce znajdą koty, a latem działkowcy. Pod działkową wiatą znalazły się budki dla kotów oraz ławki dla miłośników tych zwierząt. W miejscu osłoniętym przed wiatrem i zimnem koty znajdą schronienie a ich karmiciele miejsce spotkań.

Budki pod wiatą to nie jest jedyna forma pomocy, na jaką mogą liczyć koty działkowe w Legnicy. Koty mogą też liczyć na suchą i mokrą karmę przez cały rok oraz pomoc weterynaryjną – leczenie nagłych wypadków, sterylizacje i kastracje w ramach programu zapobiegania bezdomności zwierząt.

ROD „Pod Pająkiem”…

… to działki, w których myśli się o kotach. Może podane wyżej przykłady pomocy nie porażają, ale – są krokiem w dobrą stronę.

Często słyszy się o przypadkach trucia, czy przeganiania dzikich kotów z działek. Działkowicze ROD „Pod Pająkiem” swoimi działaniami chcieli zwrócić uwagę, że koty wolnożyjące powinny być traktowane z szacunkiem, jak każde inne dzikie zwierzęta. Jeżeli zamieszkały i zadomowiły się na działkach, to stały się one ich naturalnym środowiskiem życia i nikt nie może zabronić kotom mieszkać na działkach. Nie może ich też truć czy w inny sposób uśmiercić, bo stanowiłoby to przestępstwo. Kotów nie można również bezkarnie przepędzać, straszyć, wyłapywać czy w inny sposób krzywdzić.

Pamiętajmy, że koty wolnożyjące boją się ludzi. Nie myślmy, iż zamknięcie ich w schronisku uczyni je szczęśliwymi – wręcz przeciwnie. Ogromny stres i panika bardziej zaszkodzą niż zima. Lepsze rozwiązania to dokarmianie tam, gdzie koty przebywają i dostęp do ciepłych schronień. Niech ta zima będzie lżejsza dla nas wszystkich – i kotów i ludzi.

 

(b)

Fot. (b)

Udostępnij
Poprzedni artykułDZIAŁAJMY RAZEM
Następny artykułNASI Z SUKCESAMI

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię