W hołdzie Żołnierzom Wyklętym

0
559

Żołnierze Wyklęci to polskie powojenne podziemie niepodległościowe i antykomunistyczne – ruch partyzancki stawiający opór sowietyzacji Polski i podporządkowania jej ZSRR. Uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpoczną  się 2 marca o godz. 12 na dziedzińcu Zamku Piastowskiego. 

Wyklęto ich za czyny i miłość do Ojczyzny, ponieważ sprzeciwili się  niesprawiedliwości i sowieckiej agresji. Jak co roku w hołdzie właśnie tym bohaterom złożymy wiązanki pod tablicą Pamięci Ofiar Hitlerowskich Niemiec oraz Żołnierzom Wyklętym. W programie przewidziano m.in. „słowo o historii”, czyli piękne wiersze oraz referat okolicznościowy, w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 5, a w Muzeum Regionalnym będziemy mieć niecodzienną okazję obejrzenia  projekcji filmu „Historia Roja”, awanturniczą opowieść o dwudziestoletnim chłopaku, który po wojnie formuje własny oddział partyzantki antykomunistycznej.

Tak ważne jest abyśmy przekazywali młodszym pokoleniom całą historyczną wiedzę, którą posiadamy ponieważ to właśnie oni są przyszłością narodu. Nie pozwólmy, aby pamięć o żołnierzach wyklętych uległa zapomnieniu. 

Serdecznie zapraszamy wszystkich jaworzan do uczestniczenia w tej wyjątkowej i podniosłej uroczystości oraz do udziału w VI Jaworskim Biegu Niezłomnych Pamięci Żołnierzy Wyklętych na dystansie 1963 m., który rozpocznie się o godz. 16:00 na Stadionie Przyrzecze. 

(um)

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię