Symbol.pl

1
1407

 Historyczne rocznice ostatnich dni dały powód ujawnienia się w Legnicy nowego opiekuna zbiorowej pamięci. 15 sierpnia pojawiły się na ścianach domów dwa banery przypominające zwycięską bitwę z bolszewikami z 1920 roku zwaną Cudem nad Wisłą. Drugą okazję dała rocznica podpisania porozumień sierpniowych i powstanie Solidarności. Z tego powodu na ścianach domów pojawiły się wizerunki Anny Walentynowicz i Joanny, i Andrzeja Gwiazdów oraz św. Jana Pawła II, Prymasa Stefana Wyszyńskiego i ks. Jerzego Popiełuszki.

Taki zestaw nazwisk, zamiast tych bardziej znanych, może nieco odsłania zamiary Fundacji Symbol.pl, która odpowiada za upamiętnienie sierpniowych rocznic w Legnicy.
Ci, których wizerunki pojawiły się na banerach, to w powszechnej świadomości raczej drugi szereg solidarnościowych działaczy. Sam fakt takiego doboru i podpisania portretów można rozumieć jako zabiegi, którymi Symbol.pl zamierza prostować powszechnie przyjęte wersje zdarzeń albo po prostu – edukować. To właśnie z nimi powinniśmy kojarzyć nazwę i związek zawodowy Solidarność, zdaje się przez tę akcję mówić Symbol.pl.

Kiedy na Placu Słowiańskim stał tak zwany pomnik tak zwanej wdzięczności, nieznani sprawcy w rocznice różnych zdarzeń wieszali na nim transparenty i banery czyniące jawnymi upływające rocznice, których jakoś nie chciano przypominać (podpisanie paktu Ribbentropp-Mołotow, 17 września – Sowiety wkroczyły, Operacja polska NKWD). Z drugiej strony takie demonstracje stawały się wyrzutami czynionymi pod adresem tych, którzy zaniedbywali zbiorową pamięć, choć z racji powierzonego im mandatu i wykonywanej władzy powinni o nią dbać. Z drugiej strony w czasach rządów PO Legnicki Klub Gazety Polskiej także czynił wiele starań, aby upamiętniać osoby i wydarzenia, warte tego. Zwalczano tak zwany pomnik wdzięczności akcją URSO. Przypomniano miastu, chętnie w pewnych kręgach nazywanego szpiegiem – Władysława Dybowskiego. Majora WP, który będąc wiceprezydentem miasta pozyskiwał dane o garnizonie sowieckim instalującym się w Legnicy i przesyłał je na Zachód, za co został zabity w więzieniu mokotowskim wraz z synem Konradem.

Fundacji Symbol.pl życzymy pomyślności w działaniach!

 

Adam Kowalczyk

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię