Seniorzy uświadamiają

0
216

Niemal każdego dnia funkcjonariusze przyjmują zgłoszenia dotyczące przestępczej działalności amatorów cudzego mienia. Wielu kradzieży można by uniknąć, gdybyśmy sami byli ostrożni i dbali  o właściwe zabezpieczenie naszej własności. Jaworscy policjanci wspólnie z seniorami z Centrum Usług Socjalnych przy MOPS w Jaworze „ Senior +”  zrealizowali film, w którym ostrzegają przed złodziejami.

 Do głównych przyczyn kradzieży bez wątpienia należą: brak troski o własne mienie, pozostawianie go bez nadzoru na tzw. przysłowiową chwilę, nieostrożność, nieuwaga i roztargnienie. W dużej liczbie przypadków to właśnie my sami ułatwiamy „pracę” złodziejowi, stwarzając ku temu okazję, a jak mówi przysłowie to „okazja czyni złodzieja”.

Wielu tego rodzaju zdarzeniom można by zapobiec. Dlatego jaworscy policjanci wspólnie z seniorami z Centrum Usług Socjalnych przy MOPS w Jaworze „ Senior +”  zrealizowali film prewencyjny pt.” STOP KRADZIEŻOM – chroń swoje mienie”, w którym nie tylko ostrzegają przed złodziejami, ale uświadamiają widzowi, że aby skutecznie przeciwdziałać kradzieżom, konieczne jest właściwe dbanie o własne mienie w każdej sytuacji i w każdym miejscu. To tak naprawdę od nas samych zależy skuteczne zapobieganie tym przestępstwom.

 Policjanci przypominają!

  • Przestępcy zazwyczaj działają w podobny sposób. Chodzą od mieszkania do mieszkania i naciskają klamki drzwi wejściowych. Jeżeli właściciel zapomniał zamknąć drzwi na klucz, złodziej wykorzystuje okazję i zabiera wszystko, co jest w jego zasięgu: torebki, portfele, telefony czy kluczyki od samochodu, po czym natychmiast ucieka.
  • Sprawcy kradzieży wykorzystują także czas, kiedy właściciel domu przebywa w przydomowym ogródku, czy zajmuje się porządkowaniem przydomowej posesji. Niestety nie wszyscy mają świadomość, że pozostawiając nawet na chwilę otwarty dom czy mieszkanie, mogą paść ofiarą kradzieży.
  • Nie kuśmy losu swoim nieostrożnym postępowaniem. Bądźmy przewidujący  i pamiętajmy, że kradzież z torebek nie stanowi większej trudności dla złodzieja, dlatego robiąc zakupy, zawsze uważajmy na portfel, torebkę i nasze zakupy.  Starajmy się je mieć zamknięte, możliwie jak najbliżej ciała, najlepiej w zasięgu naszego wzroku.
  • Korzystając ze środków komunikacji publicznej, zachowajmy szczególną czujność zwłaszcza przy wsiadaniu i wysiadaniu. Kontrolujmy cały czas nasze torebki czy saszetki, aby nie utracić ich w tłoku i ścisku.

Policjanci ostrzegają i apelują! Nie dajmy się okraść! Pamiętajmy, że nasze bezpieczeństwo w dużym stopniu zależy od nas samych.

 asp. szt. Ewa Kluczyńska

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię