Paweł Tanajno vs Michał Huzarski. Po debacie

0
635

Po raz kolejny w ramach „Debaty dla Legnicy” starli się polityk znany w kraju oraz działacz lokalny.

W czwartek 24 czerwca w Sali konferencyjnej ARLEG w Legnicy odbyła się debata z udziałem dwóch polityków i przedsiębiorców: Pawła Tanajno oraz Michała Huzarskiego. Wydarzenie zostało zorganizowane przez „Ekonomię dla Legniczan”.

Pomimo tego, że panowie usiedli przy jednym stole, debata przybrała formę online i z uwagi na zagrożenie koronawirusem odbyła się bez udziału publiczności. Jako pierwszy, na rozgrzewkowe pytanie: „Kapitalizm czy socjalizm?” odpowiedział gość z Warszawy. – Z Kapitalizmem jest jak z demokracją: może nie jest idealny, ale nic lepszego nie wymyślono – mówił P. Tanajno, który uważa socjalizm za utopijny raj, którego prawdziwa odsłona różni się od jego założeń. – Na co dzień doświadczamy socjalizmu w praktyce: swoją polityką zarządzania państwem prowadzi go Prawo i Sprawiedliwość. Ostatecznie wszyscy są obciążeni daninami, ciężko pracują po to, by pewna kasta polityczna żyła dostatnio na ich koszt – tłumaczył były kandydat na urząd Prezydenta RP.

– Pomimo tego, że jestem przedstawicielem Nowej Lewicy i serce mam „po lewej stronie”, muszę powiedzieć, że ani socjalizm, ani kapitalizm – mówił M. Huzarski, który odniósł się do wypowiedzi swojego kontr dyskutanta z Warszawy. – Nic tak dobrze nie zabija kapitalizmu, jak właśnie demokracja, tak twierdzą ekonomiści, którzy zjedli na tym zęby. Opowiadam się za jakością życia obywatela niezbyt dużym kosztem społecznym – tłumaczył polityk opowiadający się za połączeniem obu systemów gospodarczych.

Kolejne pytania dotyczyły tematyki krajowej i lokalnej. Druga z wymienionych wiązała się z pytaniami o zadłużenie miast, klucz do dynamicznego rozwoju samorządu oraz Specjalne Strefy Ekonomiczne. W ostatnim z tych pytań rozmówcy nieoczekiwanie znaleźli wspólny mianownik.

– SSE powstały wtedy, kiedy byliśmy w bardzo trudnej sytuacji gospodarczej – mówił przedstawiciel lewicy, który za dobrodziejstwo stref uważa 312 tys utworzonych miejsc pracy. – Niewątpliwym minusem jest natomiast to, że umarzane podatki dochodowe powodują sytuację, w której wielki koncerny dostaję w prezencie – Huzarski powołał się przy tym na przykład jaworskiego Mercedesa.

Na pytanie o SSE odpowiedział również P. Tanajno – Socjalistyczne państwa wdrażając swoją myśl, ograniczają przy tym wszelką aktywność gospodarczą obywateli, obciążając ich podatkami, wysyłając tony urzędników na kontrole. Historia uczy, że ci „obrzydliwi kapitaliści” jakoś nie śmierdzą socjalistom wtedy, gdy z zachodu przychodzi korporacja, ponieważ jest dobra, by ratować gospodarkę socjalistyczna, która upada – mówił Tanajno. Panowie zgodzili się z tym, że umarzanie podatku określonym grupom stanowi prezent dla wielkich firm.

Wrześniowa „Debata dla Legnicy” została poprowadzona przez Seweryna Dorobę, Członka Zarządu EDL – W naszym kraju powinna funkcjonować wysoka kultura polityczna i chcemy, by takich debat było więcej. Nie będziemy uciekać od starć , w których wykuwa się wspólna wizja na nasze państwo – mówił prowadzący, który zachęcał do wstępowania w szeregi organizacji. – Wszystkie osoby zainteresowane działalnością lokalną, propagowaniem wiedzy o ekonomii oraz lokalnej polityce zapraszamy nasz fanpage, gdzie można wypełnić formularz rekrutacyjny – tłumaczył S. Doroba.

Pełny zapis debaty dostępny jest na fanpage stowarzyszenia oraz kanale Youtube Ekonomii dla Legniczan. Wrześniowe spotkanie stanowiło trzecią odsłonę serii: „Debata dla Legnicy”. Na poprzednich pojawiły się takie postacie ze świata polityki, jak Janusz Korwin-Mikke, Robert Gwiazdowski czy Adam Gizicki.

Link do formularza rekrutacyjnego EDL: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSd89WEF4Wstl3XAyBNc7pdVh_jVT_XcWXAvf6U-TkidPxDuBw/viewform

(edl)

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię