Pamiętali

0
450

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej, czyli święto narodowe11 lipca w Legnicy…

11 lipca Legnicki Klub „Gazety Polskiej” im.Majora Władysława Dybowskiego zorganizował zgromadzenie publiczne pod pomnikiem Zesłańców Sybiru. Po co? Kamil Halot, organizator zgromadzenia publicznego:

  • Aby podtrzymać i rozszerzać pamięć o zbrodni wołyńskiej i nie pozwolić, aby ofiara życia Polaków, które zginęli na Kresach, poszła na marne.

W spotkaniu uczestniczyło ok. 30 osób: m.in. członkowie Klubu z przewodniczącą p.Jolantą Kowalczyk, Prawa i Sprawiedliwości z p.Poseł Ewą Szymańską, Polskich Chrześcijańskich Demokratów na czele z przewodniczącym p.Ryszardem Jaśkowskim, radny p. Andrzej Lorenc, p. Tadeusz Kisiel, przewodniczący Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej, rajdowiec Rajdu Katyńskiego, dziennikarze. Prowadzący odczytał Apel Pamięci, w którym uczczono pamięć ok.8 tys. Polaków na Wołyniu, okrutnie zamordowanych w 99 atakach Ukraińców kierowanych przez OUN-UPA. Ale pamiętano o wszystkich ofiarach ludobójstwa okrutnego (genocidum atrox) ukraińskich szowinistów, o ponad 100 tys. Polaków zamordowanych na Wołyniu, Malopolsce Wschodniej, Rzeszowszczyźnie, Bieszczadach i Lubelszczyźnie w latach 1939-1947.

Uczczono również niepolskich obywateli II RP, zamordowanych przez ukraińskich zbrodniarzy, w tym także Sprawiedliwych Ukraińców, ratujących Polaków, nierzadko za cenę życia. Głos zabrała p. Poseł Ewa Szymańska, m.in. dziękując Klubowi za jego patriotyczną działalność i radna p. Jolanta Kowalczyk, która podkreśliła fakt istnienia Sprawiedliwych Ukraińców i akcentowała nadzieję na jakieś zrozumienie tematu przez naszych wschodnich sąsiadów. Złożono kwiaty, zapalono znicze.

Robert Żeleźny

Udostępnij
Poprzedni artykułWakacyjnie
Następny artykułZielono…..

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię