ODSZEDŁ KAPITAN REZERWY – STANISŁAW KOWALCZYK

0
793

57 lat w służbie dla Legnicy Zmarł – kapitan rezerwy – Stanisław Kowalczyk, niestrudzony działacz społeczny, wieloletni członek Zarządu Powiatowego Ligi Obrony Kraju w Legnicy.

Dziś to już prawdziwy – „człowiek legenda”, który w 1959 roku, po ukończeniu Wyższej Szkoły Oficerskiej przyjechał do Legnicy, by już na stałe związać się z naszym miastem. Jego aktywność społeczna była nierozerwalnie związana z KGHM, Hutą Miedzi w Legnicy oraz z Klubem Oficerów Rezerwy w Legnicy. Był twórcą i organizatorem pierwszych zawodów strzeleckich w Legnicy, pod nazwą SPRAWNI JAK ŻOŁNIERZE oraz Mistrzostw Regionalnych w Strzelectwie Sportowym „ZAWODY O SREBRNE MUSZKIETY”. W 1983 roku został powołany na stanowisko starszego instruktora ds. statutowych – Ligi Obrony Kraju w Legnicy, gdzie później objął stanowisko członka Zarządu Powiatowego, Ligi Obrony Kraju w Legnicy.

Kapitan rezerwy – Stanisław Kowalczyk był niestrudzonym działaczem społecznym, którego ideą aktywności społecznej była praca na rzecz legnickiej społeczności lokalnej. Zawsze ponad podziałami, słowami: Bóg, Honor, Ojczyzna zapalał do działania na sportowej strzelnicy przy ulicy Piastowskiej w Legnicy, kolejne pokolenia młodych adeptów sztuki strzeleckiej oraz uczył ich prawidłowych zachowań i postaw patriotycznych. Na organizowanych pogadankach oraz spotkaniach z legnicką młodzieżą oraz przedstawicielami żołnierzy rezerwy, poruszał temat aktywności społecznej oraz działań zapobiegawczych narkomanii, alkoholizmu oraz innych patologii społecznych.

Był On organizatorem cyklicznych i prowadzonych od wielu lat działań społecznych pod nazwą: AKCJA ZIMA i AKCJA LATO. Do dnia dzisiejszego prowadzone przez Zarząd Powiatowy Ligi Obrony Kraju w Legnicy, zawody strzeleckie odbywające się pod HONOROWYM PATRONATEM PREZYDENTA MIASTA LEGNICY, skupiają w ramach tych akcji ponad 300 ochotników wybranych wśród dzieci i młodzieży legnickich szkół.

W okresie wakacyjnym, kapitan rezerwy – Stanisław Kowalczyk był organizatorem Zawodów Strzeleckich „O PUCHAR PREZYDENTA MIASTA LEGNICY” oraz dla legnickich nauczycieli Zawodów Strzeleckich „O PUCHAR PREZESA LOKu”. Był On niestrudzonym organizatorem działań zmierzających do uzyskania sprawności sportowo- strzeleckich wśród młodzieży legnickiego ZHP, organizując szkolenia strzeleckie na obozach młodzieżowych w Zaborówcu oraz na półkoloniach odbywających się w Legnicy. Był twórcą i organizatorem SZKOLNEJ LIGI STRZELECKIEJ i współorganizatorem odbywających się w Legnicy Ogólnopolskich Zawodów w Krótkofalarstwie pod nazwą „POLNY DZIEŃ”. W 2007 roku, dzięki osobistemu zaangażowaniu kapitana rezerwy Stanisława Kowalczyka, Legnica stała się ogólnopolską stolicą tych zawodów.

Odznaczony między innymi: złotym medalem „ Za Zasługi Dla Obronności Kraju”, „Złotym Krzyżem Zasługi” oraz złotym medalem „ Zasłużony Dla Związku Zawodowego Hutników”, ostatnio swoją działalność prowadził, jako wolontariusz, wspierając prace Zarządu Powiatowego Ligi Obrony Kraju w Legnicy i angażując w nią kolejne pokolenia młodych mieszkańców Legnicy.

Na zdjęciu: Stanisław Kowalczyk – z prawej strony i członek Zarzadu Krajowego LOK – Kazimierz Adamczyk

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię