OBRAZ WSPÓŁCZESNEGO SENIORA

0
1719

Polskie społeczeństwo się starzeje. Seniorzy stanowią coraz większą grupę demograficzną, co ma swoje odbicie w zmianie postrzegania ludzi starszych i ich roli w dzisiejszym świecie.

Model wielopokoleniowej rodziny, w której rola seniorów polega wyłącznie na wychowywaniu wnuków i przekazywaniu rodzinnych tradycji odchodzi w zapomnienie. Ludzie dożywają coraz późniejszego wieku, ciesząc się coraz lepszym zdrowiem, a granica, która określa starość, jest systematycznie przesuwana. Zmiany społeczne wymusiły zmianę ról pełnionych przez dzisiejszych seniorów, a także ich postrzegania siebie i otaczającego świata.

Rodzina i najbliżsi mają znaczący wpływ na samoocenę seniorów. Na stosunek rodziny do osób starszych wpływa wzorzec rodziny reprezentowany przez daną kulturę. Np. w Grecji osoba starsza jest uznawana za aktywną do późnych lat 70., uczestniczy aktywnie w życiu rodziny, która się nią opiekuje. Z kolei np. w Danii odpowiedzialność za osoby starsze przejmuje instytucja, co z jednej strony daje poczucie komfortu i bezpieczeństwa, z drugiej może przyczyniać się do oddzielenia osób starszych od ich rodzin i powstawania poczucia samotności.

A przecież…

…seniorzy w dzisiejszym świecie to często osoby aktywne, otwarte na nowości, zadowolone z życia i przejścia na emeryturę, prowadzące bujne życie towarzyskie, dbające o swoje zdrowie i rozwijające zainteresowania. To jednak tylko część statystyki. Seniorzy mówią też o problemach, z którymi muszą się zmagać. Wśród nich wymienia się najczęściej: samotność, brak poczucia bycia wartościowym i potrzebnym, opuszczenie przez rodzinę, śmierć najbliższych, choroby i problemy finansowe. Przyczyniła się do tego zmiana w tradycyjnym modelu rodziny czy emigracja zarobkowa młodych ludzi. Seniorzy mają często znacznie lepsze kontakty z sąsiadami czy znajomymi niż z własną rodziną. Lekarstwem na większość z wymienionych problemów stają się różne formy aktywności.

Wbrew pozorom…

…osoby starsze mają dziś o wiele więcej możliwości aktywnego spędzania czasu niż kiedyś i chętnie je wykorzystują. Niezależnie od zasobności portfela mogą znaleźć odpowiednie dla siebie formy aktywności. Seniorzy uczestniczą w spotkaniach uniwersytetów trzeciego wieku, klubów seniora i organizacji senioralnych, tworzonych z myślą o aktywizacji intelektualnej, społecznej, psychicznej i fizycznej osób starszych. Biorą udział w zajęciach, warsztatach, konferencjach, szkoleniach (np. nauka języków obcych, kursy komputerowe). Zajęcia takie nie tylko poszerzają wiedzę i umiejętności, ale też są okazją do nawiązania nowych znajomości i wzmocnienia poczucia własnej wartości i budowania pozytywnego wizerunku samego siebie.

Seniorzy korzystają z coraz szerszej oferty kierowanej i dopasowanej do potrzeb tej grupy wiekowej, m.in. zajęć fitness, Nordic Walking czy jogi lub pilates i innych zajęć sportowych, kursów korzystania z komputera i internetu, malarstwa, rękodzieła, tańca, fotografii i wielu innych. Seniorzy rozwijają swoje zainteresowania i realizują marzenia. Mogą być nimi np. podróże. Z tą myślą biura podróży tworzą specjalne oferty dla seniorów. Mają oni także możliwość uczestniczenia w wyjazdach na łono natury, sekcjach turystycznych czy klubach miłośników miast.

Seniorzy we współczesnym świecie nie zgadzają się na marginalną rolę w społeczeństwie.

Kampania…

…„Teraz my – partycypacja obywatelska i pozytywny wizerunek legnickich seniorów” realizowana przez Fundację Futurama, finansowana ze środków Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020, oprócz kreowania pozytywnego wizerunku osób starszych w życiu publicznym ma na celu także podniesienie aktywności obywatelskiej legnickich seniorów i zachęcenie ich do aktywnego angażowania się w życie publiczne miasta. Wpływa to na kształtowanie obrazu seniora jako osoby aktywnej, podejmującej nowe przedsięwzięcia, zdolnej do rozwoju i samorealizacji. Wzmacnia też poczucie przynależności do nowoczesnego społeczeństwa oraz ułatwia zrozumienie zachodzących w nim zmian.

Seniorzy zaangażowani w projekt pracują i dyskutują nad zagadnieniami poświęconymi poprawie wizerunku seniora w mediach.

Wszystkich zainteresowanych projektem zapraszamy do odwiedzania strony internetowej:

www.futurama.org.pl oraz profilu FB www.facebook.com/fundacjafuturama

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię