KOMUNIŚCI I KOLABORANCI W LEGNICY

0
2177

Na początku 1947 r. polscy komuniści pod ochroną Związku Sowieckiego dokończyli z sukcesem proces umocnienia swojej dyktatury i jej legitymizacji na arenie międzynarodowej.

Mimo dalszych sukcesów w walce ze słabnącym podziemiem (m.in. rozbicie podziemnego parlamentu-Komitetu Porozumiewawczego Organizacji Polski Podziemnej, aresztowanie III Prezesa WiN podpułkownika Wincentego Kwiecińskiego), PPR wzmogło terror, opierając się prawie pół milionie członków MO, ORMO, KBW i UB, wspartych przez regularne ludowe Wojsko Polskie.

W więzieniu…

… trzymano sto tysięcy ludzi, w tym kandydatów do Sejmu. UB rozbiło większość zarządów powiatowych PSL. Mordowano działaczy, uniemożliwiano jedynej opozycji kampanię wyborczą, w dniu wyborów na różnych poziomach powszechnie łamano jawnie i skrycie prawo. Sowiecka ekipa sfałszowała wyniki. Komunistyczno-kolaboracyjny Blok Demokratyczny przyznał sobie osiemdziesiąt procent głosów i 394 mandaty poselskie, PSL „dostał” dziesięć procent (w rzeczywistości mimo oznak zniechęcenia wyborczego miał większość głosów) i 28 posłów, resztę – około dziesięć procent głosów i 22 mandaty otrzymali kandydaci: prokomunistycznego, (przejętego przez kryptokomunistów), oficjalnie chrześcijańsko-demokratycznego Stronnictwa Pracy, rozłamowego wobec PSL konformistycznego PSL „Nowe Wyzwolenie” i kierowanego przez agenta NKWD Bolesława Piaseckiego środowiska prokomunistycznych katolików „Dziś i Jutro”.

Nowy Sejm…

… „wybrał” na prezydenta Polski agenta NKWD, ściśle utajnionego, komunistę Bolesława Bieruta. Nowym premierem rządu „wybrano” jeszcze bardziej uległego kolaboranta-socjalistę Józefa Cyrankiewicza. Nowy rząd (bez PSL) został uznany przez Zachód, który zalegitymizował fałszerstwo wyborcze i bezprawny reżim. Sejm Ustawodawczy wprowadził Małą Konstytucję (stanowiąca legalizację systemu dyktatury). Dla ustabilizowania sytuacji w Polsce ogłosił deklarację o prawach obywatelskich (nie przestrzeganą) amnestię polityczną wobec podziemia, aby ustabilizować z pozycji zwycięzcy sytuację w Polsce. W dalszym ciągu prowadzono się zmasowane działania wobec Żołnierzy Wyklętych (ginie w nich między innymi Józef Kuraś „Ogień” na Podhalu), wykonuje się wyroki śmierci.

Fałszerstwa w Legnicy

W sfałszowanych wyborach 1947 ogromny wkład mieli fałszerze również w trzydziestym ósmym okręgu wyborczym, obejmującym też Legnicę. Na Blok Demokratyczny „oddano w nim 93.5% wszystkich głosów”. Jeden mandat poselski „zdobył” kandydat kolaboracyjnego PSL „Nowe Wyzwolenie”. Zwycięstwa koalicji komunistów i kolaborantów pilnowało w samej Legnicy 25 tak zwanych trójek, złożonych z młodzieżowej organizacji komunistycznej ZWM. Byli oni wspomagani przez koncesjonowanych młodych socjalistów z OM TUR.

Stupak w odstawkę

W lutym 1947 r. przestał być Prezydentem Legnicy Antoni Stupak, zastąpiony przez Wilhelma Szafarczyka. Być może było to następstwo aresztowania jego zastępcy, majora Władysława Dybowskiego w październiku 1946 r. Rosła aktywność Miejskiej Rady Narodowej – radni nie pochodzili wyboru, lecz nominacji legnickiej Komisji Międzypartyjnej. Nie było w niej opozycyjnego PSL, więc i nie było radnych tego ugrupowania. W powiększonej Radzie pracowało jedenastu komunistów i kolaborujących z nimi: dziesięciu socjalistów, pięciu demokratów i trzech ludowców. Odbyła ona w tym roku dwadzieścia trzy sesje.

Brud

W dalszym ciągu występował ruch osiedleńczy, przez cały rok osiedlało się w Legnicy średnio 800-1000 Polaków miesięcznie. Niestety wciąż połowę mieszkań okupowali Sowieci, posiadający wciąż główną infrastrukturę miejską, choć w styczniu udało się przejąć od Sowietów zużytą w trzydziestu trzech procentach, sieć gazową i znajdujące się w bardzo złym zbiorniki. Zbyt mało było w ogóle gazu i występowały niedobory, podobnie jak w prąd i wodę (co utrudniało gaszenie pożarów). Legnica dalej podlegała degradacji, wraz z Wrocławiem była najbrudniejsza na Dolnym Śląsku, co groziło epidemią chorób zakaźnych. W całym roku 1947 zanotowano 588 przypadków chorób wenerycznych, za ich część odpowiedzialni byli sowieccy okupanci.

Dybowski

Tymczasem wywiadowca polskiego podziemia niepodległościowego, Legnicki Żołnierz Wyklęty i były wiceprezydent major Władysław Dybowski, poddany ostremu śledztwu w więzieniu w Warszawie nie sypał, biorąc odpowiedzialność za działalność wywiadowczą na siebie.

Rok 2017 jest Miejskim Rokiem (70 rocznica Jego zamordowania) pod Jego Patronatem. Uczestniczmy w różnych formach upamiętnienia Jego i innych Żołnierzy Wyklętych w bieżącym roku, zachęcajmy innych.

Robert Żeleźny

Udostępnij
Poprzedni artykułPROCENT
Następny artykułCZEKAMY!!!

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię