Goście z Kresów w powiecie legnickim

0
261

W ramach zorganizowanej XXII edycji akcji letniej „Dzieci z Kresów Wschodnich Gośćmi Piastowskiej Ziemi Dolnośląskiej” w naszym regionie dwa tygodnie spędziła grupa 26 dzieci oraz czterech opiekunek.

Legnica: walizki wypakować!

              Przyjechali do nas z Kresów, a dokładnie z takich miejscowości Ukrainy jak: Lwów, Kamieniec Podolski, Żółkiew, Żytomierz, Nowy Rozdół, Berezne, Dawidów (wielu przesiedleńców z tamtych stron mieszka w Legnicy i powiecie legnickim – w gminie Kunice czy Prochowice), Winnica, Przemyślany, Berdyczów. Dzieci zwiedzały okolicę, tutejsze zabytki oraz poznawały polską historię.

W starostwie

Nasi rodacy spotkali się również z przedstawicielami naszego powiatu. W spotkaniu zorganizowanym w starostwie uczestniczyli: Starosta Legnicki Adam Babuśka, Wicestarosta Legnicki Janina Mazur, Przewodniczący Rady Powiatu Aleksander Kostuń, Członkowie Zarządu Powiatu Legnickiego: Krzysztof Sowiński i Grzegorz Gapski oraz Sekretarz Powiatu Grzegorz Rogos.

W starostwie dzieci zapoznały się z historią powiatu oraz najbliższej okolicy. Na dzieci czekał słodki poczęstunek oraz pamiątki, które będą przypominać im Powiat Legnicki. Spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze, dzieci przygotowały krótki występ artystyczny, podczas którego przedstawiły swoje talenty.

Jak trafiają?

– Współpracujemy z parafiami, zgromadzeniami zakonnymi i one typują dzieci na ten wyjazd. – mówi Wicestarosta Legnicki Janina Mazur.- To jest dla nich nagrodą za naukę języka polskiego i kultywowanie kultury polskiej. Za działania na rzecz parafii rzymskokatolickich, na przykład tej w Przemyślanach lub Kamieńcu Podolskim, czy Zgromadzenia Zakonnego Sióstr Dominikanek w Żółkwi lub grekokatolickiej parafii w Dawidowie. Te dzieci cały rok uczą się języka polskiego, podtrzymują tradycje polskie. Są to dzieci z rodzin polskich (najwięcej), polsko-ukraińskich, ale także ukraińskich – szczególnie z Dawidowa.

Gości z Ukrainy…

… przyjmują polskie rodziny z powiatu legnickiego (głównie gminy Kunice, Miłkowice, Prochowice, Chojnów) i z Legnicy. Przez pełne dwa tygodnie. Są rodziny, które przyjmują te dzieci kilkanaście razy (na przykład Państwo Szynkaruk z Legnicy). I co piękne, w tym roku także pojawiły się polskie rodziny, które po raz pierwszy przyjęły dzieci.

Dzień prochowicki

Warto zaznaczyć, że wśród przyjmujących jest wielu radnych gmin, powiatowych, sołtysów. Nie robią tego na pokaz, ale dają dobre świadectwo pozytywnej postawy i wielkiego serca.

Dzieci przyjeżdżają na zaproszenie Stowarzyszenia Kulturalnego „Krajobrazy” w Legnicy. Nie jest tajemnicą, że takim „motorem napędowym”, człowiekiem, który od lat angażuje się w sprawy Kresowe jest prezes Stowarzyszenia – Tadeusz Samborski (na zdjęciu poniżej, pierwszy z lewej,  na pierwszym planie Pani Janina Mazur).

I te jego działania są dalekie od polityki. Bez względu na to gdzie pracuje, zawsze można być pewnym, że jego aktywność w w kontaktach z Polakami na Ukrainie i pomoc dla tych środowisk nigdy nie osłabnie. Natomiast Starostwo Powiatowe w Legnicy doskonale realizuje akcję letnią „Dzieci z Kresów Wschodnich Gośćmi Piastowskiej Ziemi Dolnośląskiej”. Starostwo Powiatowe udziela największego wsparcia finansowego i organizacyjnego.

Warsztaty w Jaroszówce

Cztery…

…wychowawczynie, które przyjechały (także w nagrodę za swoją pracę) na ziemie legnicką, od lat biorą udział w akcji. Nauczyły się języka polskiego a teraz same uczą młodszych. Na przykład Oksana Sawczuk (z Berezne), kiedy przed laty pierwszy raz przyjechała z akcją, nie znała w ogóle polskiego. Dziś uczy małych Polaków i Ukraińców. Żana Sołomiana podobnie jak Oksana, uczy polskiego w Berdyczowie.

– Dzieciom pokazujemy m.in. Legnicę, Wrocław, Głogów, Wzgórza Dalkowskie, aquapark w Polkowicach, gminę Prochowice, Jaśkowice (gdzie przyjmowani są na wspaniałym, rodzinnym ognisku u Pani Ewy i Pana Mariana –  zdjęcie powyżej) – podkreśla Wicestarosta Legnicki Janina Mazur. – Fundacja Edukacji i Rozwoju zorganizowała dzieciom cały dzień w Jaroszówce. Podczas akcji rodzą się przyjaźnie na całe życie. Jedna z uczestniczek sprzed lat po wakacyjnej przygodzie zdecydowała się na studia w PWSZ w Legnicy. Założyła rodzinę i dziś jest już legniczanką! Nie jest łatwo „spiąć” budżet takiej akcji. Ale ziarnko do ziarnka… Wspomagało wielu indywidualnych ludzi, firmy, samorządy. Akcję kończymy wieczorkiem w Klubie Nauczyciela przy ul. Jordana. Dzieci, wychowawczynie rodziny i sponsorzy, którzy wsparli logistycznie i finansowo. Dziękujemy wszystkim za pomoc i oby za rok odbyła się kolejna, dwudziesta trzecia akcja! – takim życzeniem podsumowuje Wicestarosta Legnicki Janina Mazur.


Pożegnalne zdjęcie. Do zobaczenia za rok!

Marek Szpyra

Fot. (sp)

Zostaw komentarz

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę wpisz swoje imię